تاثیر ابزارهای آموزشی بر موفقیت

تاثیر ابزارهای آموزشی بر موفقیت ،امریست غیر قابل انکار . در این دنیای مدرن که همه چیز در حال تغییر و تحول است، آموزش و ابزارهای آموزشی نیز متحول شده اند. ابزارهای آموزشی دورۀ مدرن، آموزش و یادگیری را آسان ‌تر و شیرین ‌تر کرده اند. چه معلم باشید، چه دانش ‌آموز، می ‌توانید از این ابزارها استفاده کنید. ابزارهای آموزشی برای تمامِ مراحل آموزش فراهم آمده اند، از برنامه ‌ریزی گرفته تا آموزش و آزمودن! در این مطلب، انواع ابزارهای آموزشی و تاثیر آن‌ ها  را بر روند آموزش، یادگیری و موفقیت دانش آموزان، شرح خواهیم داد. با دانیون همراه باشید!

ابزار آموزشی چیست؟

در قدم اول، می ‌خواهیم بگوییم که ابزار آموزشی چیست. در واقع، هر چیزی می ‌تواند یک ابزار آموزشی باشد؛ به عنوان مثال، اپلیکیشن Post-It نیز اگر جهتِ برنامه ریزی و مشخص کردنِ روزهای امتحان و تحویل پروژه استفاده شود، یک ابزار آموزشی به شمار می ‌رود؛ به طور کلی، ابزارهای آموزشی، به منابع و ابزارهایی گفته می ‌شود که در مسیرِ آموزش به معلم‌ ها  کمک می ‌کند و روندِ یادگیری را برای دانش ‌آموزان جذاب ‌تر می ‌سازد. در دنیای مدرن یا عصر دیجیتال، ابزارهای آموزشی، همان منابع آنلاین یا اپلیکیشن‌ ها  هستند.

ابزارهای آموزشی چگونه کلاس درس را متحول می ‌کنند؟

ابزارهای آموزشی هم برای معلم‌ ها  سودمند واقع شده اند و هم برای دانش آموزان؛ اما ابزارهای آموزشی، چگونه کلاس درس را متحول می ‌کنند؟ تدریس کردن بدون هیچ گونه پشتوانه و کمک، کار دشوار و خسته کننده ای است. استفاده از ابزارهای آموزشی، مزایای متعددی دارد. در ادامه، چند مزیتِ استفاده از ابزارهای آموزشی را برشمرده ایم:

 • استرس معلم‌ ها ، والدین و دانش آموزان را کاهش می ‌دهد. کاهش استرس دانش ‌آموزان، تاثیر شگفت انگیزی بر یادگیری و در نهایت، موفقیت آن‌ ها دارد.
 • دانش آموزان را به همکاری با یکدیگر و مشارکت در یادگیری تشویق می ‌کند.
 • حفظ دانش (knowledge retention) را بهبود می ‌بخشد.
 • مهارت‌ ها ی فنی را بهبود می ‌بخشد.
 • حجم کار معلم‌ ها را کاهش می ‌دهد.
 • باعث می ‌شود رابطۀ میان دانش آموزان، معلم‌ ها و والدین بهبود یابد.
 • باعث می ‌شود دانش آموزان شیوه‌ های آموزشی دیگر را نیز امتحان کنند.
 • سرعت آموزش و یادگیری را افزایش می ‌دهد.
 • به معلم‌ ها کمک می ‌کند عناوین و مباحث مهم را شناسایی کنند و روی آن‌ ها متمرکز شوند.
 • باعث می ‌شوند دانش آموزان در روندِ آموزش مشارکت بیشتری داشته باشند.

هر کدام از ابزارهای آموزشی که در ادامه معرفی خواهیم کرد حداقل یکی از این مزایا را دارند و همۀ آن‌ ها روندِ آموزش و یادگیری را ساده‌تر می ‌کنند، باعث می ‌شوند وقت دانش آموزان هدر نرود و در نهایت، بر موفقیت دانش آموزان تاثیر می ‌گذارند.

انواع ابزارهای آموزشی

در دنیای مدرن، به لطف پیشرفت علم و تکنولوژی، انواع ابزارهای آموزشی پدید آمده اند که در مسیر آموزش، به معلم‌ ها کمک می ‌کنند و در مسیر یادگیری، به دانش آموزان. در ادامه، بعضی از ابزارهای آموزشی را که توانسته اند کلاس‌ های درس را متحول کنند، معرفی خواهیم کرد. این ابزارها، هم در کلاس قابل استفاده هستند و هم خارج از کلاس. ابزارهای آموزشی به پنج دسته تقسیم می ‌شوند:

 1. ابزارهای آموزشی برای سازمان ‌دهی امور

این ابزارها به معلم‌ ها کمک می کند که جلسه‌ ها، تکالیف و برنامه‌ های آموزشی مختلف را ثبت کنند؛ در نتیجه، لازم نیست همواره حواسشان به زمان آن‌ ها باشد و می ‌توانند بیشتر وقت و انرژی ‌شان را صرف آموزش و تعامل با دانش آموزانشان کنند.

Remind

Remind ، یک ابزار آموزشی است و باعث می ‌شود معلم‌ ها راحت ‌تر با دانش آموزان و والدین آن ها ارتباط برقرار کنند. معلم‌ ها با استفاده از این ابزار، می ‌توانند دیگران را در جریان اخبار کلاس قرار دهند، همچنین می ‌توانند به دیگران اطلاع دهند که چه زمان‌ هایی می ‌توانند برای پاسخگویی به سوالات اضافه وقت بگذارند. به سخن دیگر، وظیفۀ Remind ، به ‌روز نگه داشتنِ والدین و دانش آموزان است.

Any-do

اپلیکیشن Any-do ، از پرطرفدارترین ابزارهای آموزشی به شمار می ‌رود. این اپلیکیشن به شما یادآوری می ‌کند چه زمانی باید کار یا تکلیف خاصی را به پایان برسانید؛ جلسات مهم را به شما یادآوری می ‌کند؛ همچنین می ‌توانید لیست کارهای روزمره ‌تان را در این اپلیکیشن ثبت کنید؛ در واقع، Any-do مانند یک تقویم عمل می ‌کند و شما می ‌توانید هر لیستی را که خواستید در آن ایجاد کنید.

LiveBinders

LiveBinders ، هم یکی دیگر از ابزارهای آموزشی است و جهت سازمان‌ دهی امور استفاده می ‌شود. همۀ یادداشت‌ ها، برنامه‌ های درسی و محتوای آنلاین خود را می ‌توانید در این برنامه ثبت کنید. معلم‌ ها می ‌توانند با استفاده از این ابزار آموزشی، مطالب مهم را در اختیار دانش آموزان و دیگر معلم‌ ها قرار دهند و در نهایت، همکاری و تعامل بین آن‌ ها شکل خواهد گرفت.

 1. ابزارهای آموزشی برای ارزیابی

ابزارهای آموزشی، ایده‌ های مختلفی را برای آزمودنِ دانش آموزان در اختیار معلم‌ ها قرار می ‌دهند و همچنین باعث تشویق دانش آموزان می ‌شوند؛ به علاوه، معلم‌ ها در صورت استفاده از این ابزارها، دیگر نیازی به تصحیح برگه یا اختصاص وقت کلاس به برگزاری امتحان، ندارند.

Testmoz

Testmoz ، از ابزارهای مناسب برای برگزاری آزمون‌ های آنلاین است. این ابزار، محیطی برای آزمون‌ های غیرتشریحی فراهم می ‌آورد. Testmoz ، بلافاصله پس از اتمامِ آزمون، نمره‌ های دانش آموزان را اعلام خواهد کرد.

Socrative

Socrative، یکی دیگر از ابزارهای آموزشی است که امکانِ برگزاری آزمون و انجام بازی را فراهم می ‌سازد. این ابزار، مهارتِ کار گروهی را در دانش ‌آموزان تقویت می ‌کند. Socrative ، محیطی را فراهم می ‌کند که در آن، دانش‌ آموزان بتوانند یک مسئله را با هم­فکری یکدیگر حل کنند. معلم‌ ها با استفاده از این ابزار آموزشی می ‌توانند نقاط ضعف دانش آموزان را بشناسند و جهت رفع آن‌ ها برنامه ‌ریزی کنند.

 1. ابزارهای آموزشی برای ایجاد تعامل و همکاری

برخی ابزارهای آموزشی طراحی شده اند تا تعامل و همکاری را میان معلم‌ ها افزایش دهند. این ابزارها به معلم‌ ها اجازه می ‌دهد تجربیات خود را در اختیار یکدیگر قرار دهند. Lessoncast و Edmodo در این دسته قرار دارند.

 1. ابزارهای آموزشی برای ارائه

معلم‌ ها می ‌توانند از ابزارهای آموزشی‌ای که به ارائه اختصاص دارند برای تشویق دیگر دانش آموزان به مشارکت بیشتر در کلاس استفاده کنند.

Animoto

Animoto ، امکانِ تهیۀ ویدیوی آموزشی را برای معلم‌ ها فراهم می ‌کند. با استفاده از این ابزار، می ‌توان تصویر و ویدیو را با یکدیگر ترکیب، و همچنین به ویدیو، زیرنویس اضافه کرد.

Easelly

معلم‌ ها با استفاده از Easelly می ‌توانند جزوه‌ های جذاب برای دانش آموزان طراحی، و آن‌ ها را به مطالعه تشویق کنند. دانش‌ آموزان نیز می ‌توانند از این فضا برای خلق آنچه می ‌خواهند استفاده کنند.

Edpuzzle

معلم‌ ها به کمک Edpuzzle ، ویدیوهای آموزشی را به اشتراک می ‌گذارند. این ابزار به آن‌ ها اجازه می ‌دهد هر آنچه می ‌خواهند در ویدیو بنویسند و حتی صدای خود را ضبط کنند و روی آن قرار دهند.

 1. ابزارهای آموزشی برای تدریس محتوای آموزشی

ابزارهای آموزشی که به تدریس محتوای آموزشی اختصاص دارند، شوقِ دانش ‌آموزان را برای یادگیری افزایش می ‌دهند.

Epic!

Epic! ، کتابخانه ای دیجیتالی است و کتاب‌ های آن برای دانش ‌آموزان زیر 12 سال مناسب است. کتاب‌ های این کتابخانه بر اساس گروه سنی و ژانر دسته ‌بندی شده اند.

Matific

Matific ، از بهترین ابزارها برای آموزش ریاضیات به شمار می ‌رود؛ در ضمن، این ابزار آموزشی امکان برگزاری آزمون را هم دارد و می ‌تواند معلم‌ ها را در جریان وضعیت دانش آموزان قرار دهد.

سخن آخر

ابزارهای آموزشی، تدریس را آسان می ‌سازند. این ابزارهای مدرن باعث می ‌شوند که معلم‌ ها وقت بیشتری برای انجام دیگر کارها داشته باشند؛ استرس را کاهش می ‌دهند؛ یادگیری را بهبود می ‌بخشند؛ و ارتباط میان گروه‌ های مختلف را آسان ‌تر می ‌سازند. این ابزارها، نقش شگرفی در یادگیری دانش آموزان و در نهایت، پیشرفت و موفقیت آن‌ ها دارند.

0 پاسخ به "تاثیر ابزارهای آموزشی بر موفقیت"

ارسال یک پیام

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


تمامی حقوق این وب سایت برای دانیون محفوظ می باشد.
×

دانیونی عزیز!

 

سوالی از دانیون داری؟

 

روی دکمه زیر کلیک کن تا در واتزاپ سوالت رو از ما بپرسی
و یا به ایمیل info@dunion.ir ایمیل بزن

× از پشتیانی دانیون سوالی داری؟