چگونه یادگیری‌ خود را متحول کنیم؟

چگونه یادگیری‌ خود را متحول کنیم؟ هر چه  به مدارج بالاتر می ‌رسید، تعداد درس‌ ها بیشتر می ‌شود و حجم مطالب سنگین ‌تر؛ در نتیجه، باید روند یادگیری را با برنامۀ سنگین درسی تان متناسب کنید؛ به عبارت دیگر، باید روند و سرعت یادگیری ‌تان را بهبود ببخشید تا بتوانید به همۀ برنامه‌ ها و درس‌ هایتان برسید و از هیچ‌ کدام عقب نمانید؛ اما چگونه می ‌توان فرایند یادگیری را متحول کرد؟ اصلاً نگران نباشید، چراکه تکنیک‌ های متعددی برای بهبود روند یادگیری وجود دارد و شما می ‌توانید با استفاده از آن ها، سرعت یادگیری‌ تان را به میزان چشمگیری افزایش دهید! در این مطلب، اثرگذارترین تکنیک‌ های بهبودِ یادگیری را برایتان خواهیم گفت. با دانیون همراه باشید.

تکنیک‌ هایی برای متحول کردنِ یادگیری

چگونه یادگیری‌ خود را متحول کنیم؟  اگر می ‌خواهید یادگیری‌ تان را متحول کنید و همه چیز را خیلی خوب و سریع یاد بگیرید، باید بدانید چگونه هنگام درس خواندن و اجرای برنامه درسی ‌تان، عملکرد مغزتان را به بالاترین میزان ممکن برسانید؛  به عبارت دیگر، باید در مورد روند تفکرتان بیندیشید. تکنیک‌ هایی برای متحول کردنِ یادگیری و به حداکثر رساندنِ عملکردِ مغز وجود دارد که در ادامه، برخی از اثرگذارترین آن‌ ها را برایتان خواهیم گفت.

آ

چگونه یادگیری‌ خود را متحول کنیم؟

  1. تکنیک‌ های مطالعۀ مختص به خودتان را پیدا کنید!

پیش از هر چیزی، یادتان باشد که هر کسی، تکنیکِ مطالعۀ مختص به خودش را دارد که باید آن را بشناسد و طبق آن مطالعه کند. برای یافتنِ تکنیکِ مختص به خودتان باید تکنیک های مختلف را امتحان کنید. البته یادتان باشد که هر درس یا مبحث نیز تکنیک مختص به خودش را دارد؛ به عنوان مثال، روش خواندن ریاضی، کاملاً متفاوت از روش خواندن فارسی است؛ در واقع، شما باید برای هر درس، تکنیکِ متناسب با روحیه‌ تان را پیدا کنید.

  1. مکان، مکان، مکان!

وقتی صحبت از مطالعه و درس خواندن می ‌شود، فضا و مکانِ درس خواندن اهمیت پیدا می ‌کند. باید مکانِ مشخصی را برای مطالعه انتخاب کنید؛ فضایی به دور از هرگونه عامل برهم زنندۀ تمرکز! یک فضای خلوت و منظم می ‌تواند ذهن شما را برای یادگیری و پذیرش مطالب جدید آماده کند. البته هیچ اشکالی ندارد گاهی فضای مطالعه‌ تان را تغییر دهید.

  1. مطالعه را در اسرع وقت آغاز کنید!

وقتی امتحان داریم، همواره وسوسه می ‌شویم که درس خواندن را به تعویق بیندازیم و این کاملاً طبیعی است؛ اما باید از آن جلوگیری کرد. نباید اجازه دهیم درس‌ ها و مطالب روی هم تلنبار شوند و همه چیز به روز یا شب پیش از امتحان موکول شود. بیدار ماندن در شب امتحان و تحت فشار و استرس درس خواندن قرار گرفتن، هم سلامتی‌ تان را به خطر می ‌اندازد و هم باعث می ‌شود مطالب در حافظۀ بلندمدت شما جای نگیرد. بهترین کار این است که درس خواندن را به تعویق نیندازید و مطالعه را در اسرع وقت آغاز کنید تا هم با آرامش و خیال آسوده مطالب را بخوانید و هم وقت بیشتری برای تمرین و تکرار داشته باشید. یادتان باشد که استرس و اضطراب، یادگیری ‌تان را مختل خواهد کرد.

  1. خودتان را بیازمایید!

تمرین دادن مغز و یادگیری نحوۀ صحیحِ مطالعه درست، مثل انجام تمرین ورزشی و تقویت عضلات است؛ هرچه تمرینات شدیدتری انجام دهید، نتیجۀ بهتری هم خواهید گرفت. یکی از بهترین راه‌ ها برای تمرین دادنِ مغز و  کسب دانش بیشتر این است که خودتان را پیش از امتحانِ واقعی یا حتی آغازِ مطالعه، بیازمایید؛ به عنوان مثال، می ‌توانید نمونه سوال حل کنید. پژوهش‌ ها نشان می ‌دهند که اگر پیش از آغاز مطالعه، نمونه سوال حل کنید، مغزتان برای جذب اطلاعات و مطالب، آماده‌ تر خواهد بود.

  1. آموزش دادن می ‌تواند یکی از بهترین راه‌ های یادگیری باشد!

سنکا، فیلسوف بزرگِ رومی، معتقد است که انسان، هنگام تدریس یاد می ‌گیرد؛ اما این ایده، چیزی فراتر از یک فلسفۀ باستانی است و علم نیز از آن پشتیبانی کرده است. اگر شما مطالبی را که یاد گرفته ‌اید به کسی آموزش دهید، آن اطلاعات به حافظۀ بلندمدت‌تان منتقل خواهند شد؛ در نتیجه، آن‌ ها را عمیق ‌تر یاد خواهید گرفت؛ به عبارت دیگر، اگر طوری درس بخوانید که انگار قرار است آن مطالب را به کس دیگری هم یاد دهید، آن‌ ها را بهتر و عمیق‌ تر خواهید آموخت، چرا که در این صورت، مجبورید مطالب را در ذهنتان تحلیل کنید و هیچ جای ابهامی در ذهنتان باقی نگذارید تا آماده توضیح دادنِ مطالب و جوابگویی به هر گونه سوالِ پیرامون آن باشید.

  1. مداد و خودکار را فراموش نکنید!

پیشرفت تکنولوژی، ابزارهای آموزش و یادگیری را متحول کرده است؛ اما سعی کنید هیچ ‌وقت مداد و خودکار را فراموش نکنید! هنگام درس خواندن یا گوش دادن به توضیحاتِ معلم، با مداد یا خودکار، یادداشت برداری کنید، چرا که نوشتن با مداد یا خودکار باعث می ‌شود مطالب به صورت عمیق ‌تر در ذهنتان جای بگیرند.

  1. بخوابید تا یاد بگیرید!

هرچه بیشتر بخوابید و خوابتان کافی‌ تر باشد، عملکرد مغزتان بهتر خواهد بود و در نتیجه، سرعت یادگیری ‌تان بهبود خواهد یافت؛ از سوی دیگر، اگر پس از خواندن مطلبی، کمی بخوابید، آن مطلب بهتر در ذهنتان جای خواهد گرفت؛ این موضوع در مورد شب امتحان هم صدق می ‌کند؛ سعی کنید شب امتحان حتما بخوابید تا در امتحان ،عملکرد بهتری داشته باشید.

0 پاسخ به "چگونه یادگیری‌ خود را متحول کنیم؟"

ارسال یک پیام

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


تمامی حقوق این وب سایت برای دانیون محفوظ می باشد.
×

دانیونی عزیز!

 

سوالی از دانیون داری؟

 

روی دکمه زیر کلیک کن تا در واتزاپ سوالت رو از ما بپرسی
و یا به ایمیل info@dunion.ir ایمیل بزن

× از پشتیانی دانیون سوالی داری؟