چگونه انگیزه خودم را بالا ببرم؟

چگونه انگیزه خودم را بالا ببرم؟ آیا می ‌توان در دورانی پر از تنش و واهمه، با انگیزه بود؟ شیوع ناگهانی ویروس کرونا به نحوی زندگی همۀ مردم را تحت تاثیر قرار داده است. دانش آموزان و داوطلبان کنکور هم از این قاعده مستثنی نیستند. استرس و ترس ناشی از این بحران، یادگیری را مختل می ‌کند؛ ناامیدی ناشی از آن بر عملکردِ آن‌ ها  تاثیر می ‌گذارد؛ لغو شدنِ آزمون‌ ها ی آموزشی و اردوهای کنکور سبب سردرگمی داوطلبان می ‌شود؛ و تعطیلی کتابخانه‌ ها باعث می ‌شود برخی مکان مناسب برای مطالعه نداشته باشند؛ اما چگونه می ‌توان در برابر همۀ این عوامل منفی ایستاد و انگیزه و امید را حفظ کرد. در این مطلب، خواهیم گفت که دانش آموزان و داوطلبان کنکور چگونه می ‌توانند در برابر این عوامل ناخواسته بایستند و انگیزه ‌شان را بالا ببرند. با دانیون همراه باشید.

 

در صورتی که مایل هستید نگاه عمیق تری نسبت به مفهوم چگونه انگیزه خودم را بالا ببرم؟ داشته باشید ، این مقاله را مطالعه بفرمایید.

حفظ آرامش

 

چگونه انگیزه خودم را بالا ببرم ؟ همان طور که می ‌دانیم، آرامش و دوری از استرس، نقش بسیار مهمی در یادگیری و موفقیت دانش آموزان و در نهایت، افزایش انگیزۀ آن‌ ها دارد. در این دوران، باید آرامش خود را حفظ کنید، از تفکرات منفی بر حذر باشید و هر گونه استرس و ترس را مدیریت کنید. اگر آرام و خوش ‌بین باشید، عملکرد بهتری خواهید داشت، بهتر یاد می ‌گیرید و همواره با انگیزه باقی می مانید.

همچنین باید دیدگاه‌ خود را در مورد قرنطینه تغییر دهید و آن را فرصتی استثنایی و متفاوت بدانید. داوطلبان کنکور نیز باید قرنطینه را به عنوان فرصتی برای مطالعۀ بیشتر مغتنم بشمارند. این تفکر باعث می ‌شود کنکوری ها نیز انگیزه بگیرند و از این فرصت ناخواسته، بیشترین بهره را ببرند.

برنامه‌ ریزی برای دوران قرنطینه

 

تاثیر برنامه ‌ریزی بر آرامش، بر هیچ کس پوشیده نیست. در دوران قرنطینه، دانش آموزان، و به خصوص داوطلبان کنکور، باید زمانشان را مدیریت کنند تا کنترل اوضاع از دست‌شان خارج نشود. بنابراین، باید در این شرایط نیز همواره برنامه‌ ریزی کنید و طبق آن پیش بروید تا استرس و اضطراب را از خود دور کنید. در دوران قرنطینه باید طبق روال قبل از قرنطینه زندگی کنید؛ به موقع به رختخواب بروید و صبح زود از خواب بیدار شوید، چرا که دیروقت خوابیدن، بر عمکلردِ مغز تاثیر می ‌گذارد، باعث ایجاد استرس می ‌شود و عملکرد یادیگری را مختل می سازد.

 

برای دانلود اپلیکیشن رفع اشکال آنلاین دانیون از اینجا وارد شوید.

ورزش و تغذیه در دوران قرنطینه

همان طور که می ‌دانید، ورزش و تغذیه هم بر وضعیت روحی انسان تاثیر دارند. در این دوران، نباید بی تحرک باشید؛ بلکه باید در خانه، ورزش‌ کنید و تحرک داشته باشید؛ در ضمن، باید مراقب تغذیه تان هم باشید؛ غذاهای مقوی بخورید و در صورت نیاز، مولتی ویتامین هم مصرف کنید. این موارد، بر آرامش و روحیۀ تان و در نهایت، یادگیری و انگیزه‌ تان، تاثیر می گذارد.

 

حفظ ارتباط با همکلاسی‌ ها

 

در این زمان، نباید ارتباط خود را با همکلاسی‌ ها و دوستانتان قطع، و خود را به طور کامل ایزوله کنید؛ بلکه باید از طریق تلفن، ایمیل یا شبکه‌ های اجتماعی، با دوستان و همکلاسی‌ های‌ خود صحبت کنید؛ چراکه این برقراری ارتباط، تاثیر شگفت انگیزی بر سطح استرس تان دارد و باعث می ‌شود آرامش‌ خود را حفظ کنید و انرژی تان مضاعف شود. البته بهتر است با اشخاص با انگیزه و خوش‌ بین در ارتباط باشید، نه اشخاص منفی ‌باف و بی ‌انگیزه!

کنکور و بحران کرونا

 

در این دوران، کنکوری ها باید خیلی مراقب باشند که انگیزه ‌شان را از دست ندهند و دست از تلاش برندارند. پیش از هر چیزی، باید بدانید که کنکور، یک رقابت است و در حال حاضر، شرایط برای همۀ رقیبان این میدان یکسان است و پیروزِ این رقابت کسی است که روحیه و انگیزه اش را در این شرایط بحرانی حفظ کند و دست از تلاش نکشد. وقتی درک کنید که شرایط برای همه یکسان است و این مشکل فقط برای شما نیست، بدون شک، از استرس تان کاسته خواهد شد.

مسئلۀ دیگر، توقف برگزاری آزمون‌ های آزمایشی است. شیوع ویروس کرونا، سبب متوقف شدنِ آزمون‌ های آزمایشی شده است؛ اما شما کنکوری ها، نباید نگران باشید؛ زیرا همان طور که گفتیم، شرایط برای همه مشابه است و پیروز این رقابت کسی است که انگیزۀ خود را حفظ کند. به طور حتم، شما در یکی از حساس ‌ترین مراحل زندگی تان به سر می برید و بدون شک، تا به این جای کار خیلی تلاش کرده اید و حالا که به دوران طلایی تعطیلات عید و چند ماه ارزشمند بعد از آن رسیده اید، نباید تسلیم شوید و اجازه دهید زحمت‌ هایتان به هدر برود. شما داوطلبان سختکوش، باید استرس را از خود دور، و فقط به هدف بزرگ و ارزشمندتان فکر کنید و با همان انگیزۀ قبلی، برنامۀ آزمون یا هر برنامه ای را که پیش از این داشتید، ادامه دهید.

 

برای شرکت در کلاس های آنلاین دانیون با بهترین اساتید اینجا را کلیک کنید.

 

کرونا و تعطیلی کتابخانه‌ ها

 

همان طور که می ‌دانید، شیوع بیماری کرونا سبب تعطیلی کتابخانه‌ ها هم شده است. دانش آموزانی که به مطالعه در کتابخانه عادت داشتند، یا اینکه برای مطالعه در کتابخانه برنامه‌ ریزی کرده بودند؛ نباید تسلیم شوند، بلکه باید فضای خانه را برای مطالعه فراهم کنند و نهایت تلاش خود را برای سازگاری با فضا به کار ببرند.

کلام آخر

 

همان طور که دیدید، راه‌ های متعددی برای حفظ انگیزه در این بحران وجود دارد. دانش آموزان و داوطلبان کنکور باید از تاثیر ترس و استرس بر انگیزه‌ و یادگیری ‌شان آگاه باشند و از هر گونه عامل استرس ‌زا، دوری و خود را با شرایط سازگار کنند؛ از سوی دیگر، باید بدانید که بی ‌خبری، راه در امان ماندن از نگرانی و استرس نیست، بلکه باید همواره در جریان اخبار باشید؛ اما باید خبرها را از منابع معتبر دنبال کنید، نه منابعی که با آمار و اطلاعات دروغ بر نگرانی تان اضافه کنید.

0 پاسخ به "چگونه انگیزه خودم را بالا ببرم؟"

ارسال یک پیام

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


تمامی حقوق این وب سایت برای دانیون محفوظ می باشد.
×

دانیونی عزیز!

 

سوالی از دانیون داری؟

 

روی دکمه زیر کلیک کن تا در واتزاپ سوالت رو از ما بپرسی
و یا به ایمیل info@dunion.ir ایمیل بزن

× از پشتیانی دانیون سوالی داری؟