چرا دانش آموزان نمی ‌توانند در کلاس درس تمرکز کنند؟

چرا دانش آموزان نمی ‌توانند در کلاس درس تمرکز کنند؟ بسیاری از دانش آموزان در تمرکز کردن مشکل دارند و نمی ‌توانند در مدرسه و سر کلاس درس تمرکز کنند. این ناتوانی در تمرکز، برای والدین بسیار ناراحت‌ کننده است و آن‌ ها به سرعت به فکرِ یافتنِ راه حلِ آن می ‌گردند؛ حتی برخی گمان می ‌کنند که فرزندشان در یادگیری مشکل دارد. والدین پیش از هر چیزی باید بدانند، هر دانش آموزی که نمی ‌تواند در مدرسه و سر کلاس درس تمرکز کند، لزوماً مبتلا به مشکلات و اختلالات یادگیری، مانند ADD یا  ADHD نیست. در بسیاری از موارد، این تمرکز نداشتن در مدرسه می ‌تواند دلایل متعددی داشته باشد. والدین در قدم اول، باید دلیل این ناتوانی در تمرکز را پیدا کنند، سپس به فکر درمان باشند. در ادامه، از دلایل ناتوانی دانش آموزان در تمرکز خواهیم گفت. با دانیون همراه باشید!

 

علائم مشکل تمرکز

برخی علائم که نشان می دهد فرزند شما در مدرسه و کلاس درس با مشکل ناتوانی در تمرکز دست و پنجه نرم می ‌کند عبارت اند از:

 • کسب نمره‌ های پایین
 • ابراز تنفر از مدرسه و کلاس درس
 • بروز رفتارهای تخریبی در کلاس درس

این علائم بدان معنا نیست که فرزند شما مشکل تمرکز یا یادگیری دارد. پیش از آنکه به دنبال یافتنِ راه حل باشید، باید دلایل این ناتوانی را پیدا کنید.

 

برای دانلود اپلیکیشن آنلاین رفع اشکال دانیون از اینجا وارد شوید

 

دلایل اصلی ناتوانی دانش آموزان در تمرکز

چرا دانش آموزان نمی ‌توانند در کلاس درس تمرکز کنند؟ در قدمِ اول، باید دلایل عمدۀ ناتوانی دانش آموزان در تمرکز را پیدا کنید (البته دانش آموزانی که مبتلا به اختلالاتی مانند ADD و ADHD نیستند)، پس از آن، به دنبال راه حل باشید. گاهی دلایل این ناتوانی در تمرکز بسیار ساده است و می ‌توان به راحتی آن را حل کرد. در ادامه، دلایل عمدۀ این مشکل را برشمرده ‌ایم.

 

 1. محیط جدید

بسیاری از دانش آموزان وقتی در محیط جدیدی قرار می ‌گیرند، حفظِ تمرکز برایشان دشوار می ‌شود. این مشکل می ‌تواند در هر سنی پیش بیاید. این عدمِ تمرکز، لزوماً به دلیل رفتن از مدرسه ‌ای به مدرسۀ دیگر رخ نمی ‌دهد، بلکه ممکن است دانش آموزان پس از یک تعطیلات طولانی مدت، مانند تعطیلات نوروز یا تعطیلات سه ماهۀ تابستان نیز دچار این عدم تمرکزِ حواس بشوند.

 

 1. ناتوانی در درکِ مطالب جدید

گاهی دانش آموز، مبحث جدید را به هر دلیل دوست ندارد یا اینکه درکِ آن برایش دشوار است. ناتوانی در درک مطالب جدید می ‌تواند سبب کاهش تمرکز دانش آموز شود. وقتی دانش آموز مطلبی را نمی ‌فهمد، به توضیحات معلم گوش نمی ‌دهد و کلاً حواسش پرت می ‌شود و تمرکزش را از دست می ‌دهد.

 

 1. چالش برانگیز نبودنِ مباحث کلاس

برخی از دانش آموزان، مباحث چالش برانگیز را دوست دارند و اگر مباحث کلاس به اندازۀ کافی چالش برانگیز و گیرا نباشند، رفته رفته، تمرکزشان را از دست می ‌دهند. اگر این چالش کافی نباشد، علاقه ‌شان را به مطلبِ در حال ارائه از دست می ‌دهند و کلاً توجهی به توضیحاتِ معلم نمی ‌کنند.

 

 1. حواس پرتی به دلیل وجود محرک‌ های خارجی

در کلاس درس هم می ‌تواند عوامل برهم زنندۀ تمرکز وجود داشته باشد؛ از بغل دستی پرحرف گرفته تا نور و دمای نامناسب! برخی از دانش آموزان نمی ‌توانند در برابر این عوامل مقاومت کنند و در نهایت، تمرکزشان کاهش پیدا می ‌کند.

 1. بی انگیزه بودن

در برخی موارد، فرزند شما نمی ‌تواند تمرکز کند، چون بی ‌انگیزه است. این بی ‌انگیزگی باعث می ‌شود دانش آموز به درس بی ‌علاقه شود و رفته رفته نتواند روی مباحث کلاس تمرکز کند.

 

 1. سبک متفاوت یادگیری

هر دانش آموز، سبک یادگیری مختص به خودش را دارد؛ به عنوان مثال، برخی با گوش دادن یاد می ‌گیرند، برخی با تماشا کردن و برخی دیگر باید در روند تدریس، حضوری پویا داشته باشند. گاهی سبک و روش تدریس معلم، در تضاد با سبکِ یادگیری دانش آموزان است. اگر سبک آموزش معلم مغایر با سبک یادگیری دانش آموز باشد، مشکل عدم تمرکز و یادگیری پیش می ‌آید.

 

 1. تغذیۀ نامناسب و خواب ناکافی

به خوبی می ‌دانیم که خواب کافی از لازمه‌ های توانایی تمرکز است و خواب ناکافی، عملکرد ذهن را مختل می ‌سازد. دانش آموزان باید شب‌ ها هشت تا ده ساعت بخوابند؛ اگر فرزند شما خواب کافی نداشته باشد، انرژی کافی برای تمرکز کردن نخواهد داشت؛ به علاوه، برخی دانش آموزان صبحانه نمی ‌خورند و این موضوع باعث کاهش تمرکز آن‌ ها می ‌شود. اگر دانش آموز سر کلاس گرسنه باشد، احتمال اینکه انرژی‌ کافی برای تمرکز کردن نداشته باشد و حواسش پرت شود، خیلی زیاد است.

 

 1. استرس و اضطراب

استرس و اضطراب می ‌تواند دانش آموزان را در هر سنی تحت تاثیر قرار دهد. استرس معمولاً قابل کنترل است؛ اما اگر کنترل نشود، رفته رفته شدت پیدا می ‌کند و بر تمرکز و یادگیری تاثیر منفی می ‌گذارد. برخی دانش آموزان همواره در خصوص نمره ‌شان مضطرب هستند و این موضوع، سبب ناتوانی در تمرکز خواهد شد. دانش آموزانی که همواره در مورد موضوعی نگران هستند، رفته رفته نمره‌ هایشان نیز افت پیدا می ‌کند و اعتماد به نفس خود را نیز از دست می ‌دهند. معمولاً تا وقتی تاثیرات منفی استرس نمایان نشود، از وجود آن آگاه نیستیم. بهتر است دلایل استرس را شناسایی و به کمک استراتژی‌ های اثرگذار، آن را برطرف کرد.

 

 1. مشکلات یادگیری

اگر فرزندتان هیچ وقت تمرکز ندارد، به راحتی حواسش پرت می ‌شود و نمره‌ هایش هم همیشه پایین است، باید ببینید آیا مشکل یادگیری دارد یا خیر. در برخی از موارد، دانش آموزان مشکلات یادگیری، مانند ADD، ADHD یا خوانش ‌پریشی، دارند؛ همچنین ممکن است به اختلالات شنوایی، مانند اختلال پردازش شنوایی مرکزی (CAPD)، مبتلا باشند. در این موارد هم اصلاً نیازی نیست نگران باشید! مشکل فرزندتان با مراجعه به مشاور و تنظیمِ برنامۀ یادگیری، حل خواهد شد.

 

حل مشکل عدم تمرکز

چرا دانش آموزان نمی ‌توانند در کلاس درس تمرکز کنند؟ وقتی دلیل حواس پرتی و عدم تمرکز فرزندتان را پیدا کنید، پیدا کردنِ راه حل برای غلبه بر آن، به مراتب راحت ‌تر خواهد بود.

 

برای ثبت نام در کلاس های خصوصی آنلاین و حضوری دانیون از اینجا وارد شوید.

 

0 پاسخ به "چرا دانش آموزان نمی ‌توانند در کلاس درس تمرکز کنند؟"

ارسال یک پیام

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


تمامی حقوق این وب سایت برای دانیون محفوظ می باشد.
×

دانیونی عزیز!

 

سوالی از دانیون داری؟

 

روی دکمه زیر کلیک کن تا در واتزاپ سوالت رو از ما بپرسی
و یا به ایمیل info@dunion.ir ایمیل بزن

× از پشتیانی دانیون سوالی داری؟