وقتی خسته‌ ایم چگونه درس بخوانیم؟

وقتی خسته‌ ایم چگونه درس بخوانیم؟ و همینطور وقتی زمان محدودی برای آماده شدن برای امتحان یا کلاس دارید ، در اینصورت مطالعه کردن به مراتب دشوارتر خواهد بود، حتی گاهی غیر ممکن به نظر می ‌رسد؛ اما در هر صورت، باید درس بخوانید تا بتوانید نمرۀ دلخواهتان را در امتحان یا آزمون کسب کنید. برای درس خواندن هنگام خستگی، باید ذهنتان را هشیار نگه دارید. خوشبختانه، راه‌ های زیادی برای هشیار نگه داشتنِ مغز و مطالعه حین خستگی وجود دارد. در این مطلب، به شما خواهیم گفت که چگونه با وجود خستگی درس بخوانید و نمرۀ مطلوبتان را کسب کنید. با دانیون همراه باشید!

 

خودتان را آماده کنید!

پیش از هر کاری، باید شرایط جسمانی ‌تان را آمادۀ مطالعه کنید. در وهۀ اول، اگر گرسنه هستید، حتما چیزی بخورید! گرسنگی باعث می ‌شود حواستان پرت شود و نتوانید روی مطالب درسی تمرکز کنید. در چنین مواقعی، به هیچ وجه غذای چرب نخورید! سعی کنید غذای سالم و مغذی بخورید؛ مثلاً سالاد، سیب زمینی، سوپ یا گوشت بدون چربی میل کنید. اگر هم به قند احتیاج پیدا کردید، سراغ شکر یا هر قند مصنوعی دیگری نروید، بلکه سعی کنید قند مورد نیازتان را از منابع طبیعی، مانند سیب، پرتقال، عسل، خرما یا کشمش تامین کنید. دوش آب رو به سرد بگیرید تا مغزتان هشیار شود، خوابتان بپرد و خستگی از وجودتان دور شود.

 

گردو بخورید!

گردو برای مغز بسیار مفید است و می ‌تواند سوخت مغزتان را تامین کند. گردو سرشار از آنتی اکسیدان و اسیدهای چرب امگا3 است؛ به همین دلیل، می ‌تواند قدرت مغز و هشیاری ‌تان را افزایش دهد؛ در ضمن، ویتامین E  موجود در گردو، سبب بهبود عملکرد حافظه تان می ‌شود.

 

نوشیدنی‌ های کافئین ‌دار بخورید!

وقتی خسته‌ ایم چگونه درس بخوانیم؟ مصرف نوشیدنی‌ های کافئین ‌دار، یکی دیگر از راه‌ های مبارزه با خواب و خستگی است. البته یادتان باشد که نباید روزانه بیشتر از 500 تا 600 میلی ‌گرم کافئین مصرف کنید و این مقدار را نیز باید در طول روز مصرف کنید، نه به صورت یک بار و در یک نوبت!

 

یک چرت کوتاه بزنید!

یک چرت کوتاه 20 تا 30 دقیقه ‌ای می ‌تواند انرژی تازه ‌ای به مغزتان ببخشد. قبل از آغاز مطالعه یا اواسط آن، یک چرتِ کوتاه بزنید و تاثیرِ شگفت انگیزِ آن را روی حافظه و تمرکزتان مشاهده کنید.

 

شرایط را مهیا کنید!

به اعضای خانواده ‌تان بگویید که در حال درس خواندن هستید. از آن‌ ها بخواهید تحت هیچ شرایطی، حواستان را پرت نکنند. هر گونه عامل حواس ‌پرتی را از اطرافتان دور سازید، تلویزیون را خاموش، گوشی موبایل را از خودتان دور، و صدای موسیقی را قطع کنید. همۀ تمرکزتان باید روی مطالبِ درسی‌ تان باشد.

 

اولویت ‌بندی کنید!

پیش از آغاز مطالعه، برنامه‌ ریزی کنید. در این برنامه ‌ریزی، پیش از مطالعه، اهداف واقع گرایانه برای خودتان مشخص کنید، اهدافی که بتوانید به آن ها دست بیابید. باید مطالب مهم را به ترتیب اولویت مشخص کنید و بدانید قرار است بیشتر از همه روی چه مطالبی تمرکز کنید. وقتی خسته ‌اید، نمی ‌توانید همۀ مطالب را با دقت کامل بخوانید؛ به همین دلیل، باید مهم ترین مطالب را انتخاب، آن ها را به چند قسمت تقسیم،  سپس شروع به خواندن کنید.

وقتی خسته‌ ایم چگونه درس بخوانیم؟ ابتدا از مباحث آسان شروع کنید تا مغز آماده شود، سپس به سراغ مباحث دشوارتر بروید. وقتی یک مبحث آسان را به طور کامل می خوانید، از اینکه کاری را به طور کامل انجام داده ‌اید خشنود می ‌شوید و با انرژی به سراغ مباحث دشوارتر می ‌روید.

 

بدنتان را هیدراته نگه دارید!

آب بنوشید و بدنتان را هیدراته نگه دارید تا عملکردِ مغزتان بهبود یابد. به جای اینکه یک لیوان قهوه کنارتان بگذارید و به کتاب خیره شوید، طی چند نوبت، چندین لیوان آب بنوشید. مطالعات نشان می دهند که آب به شما در مبارزه با خستگی کمک می ‌کند؛ به طور کلی، هیدراته نبودنِ بدن، بر تفکر و خلق و خوی شما تاثیر منفی می ‌گذارد!

 

آدامس بجوید!

آدامس بجوید تا خوابتان بپرد. جویدن آدامس و استشمام بوی آن باعث شود خوابتان نگیرد. مطالعات نشان می ‌دهند که آدامس جویدن حین مطالعه، باعث افزایش تمرکز و کاهش استرس می ‌شود.

 

همواره نقل مکان کنید!

هنگام خستگی، یک جا ننشینید، بلکه سعی کنید همواره جایتان را تغییر دهید! گاهی روی مبل بنشینید، گاهی روی زمین و گاهی هم پشت میز تحریر. این کار باعث می ‌شود خوابتان نگیرد. اگر هم فلش ‌کارت دارید، آن‎‌ ها را حین راه رفتن بخوانید.

 

ورزش کنید!

وقتی می ‌گوییم که هنگام خستگی، اول ورزش کنید، سپس درس بخوانید؛ اصلاً منظورمان این نیست که حرکاتِ شدید ورزشی انجام دهید، بلکه فقط کافی ست چند حرکت ورزشی آرام انجام دهید تا مغزتان هشیار شود و تمرکزتان افزایش یابد!

حتی اگر دوست داشته باشید، می ‌توانید یک آهنگ خوب انتخاب کنید و چند دقیقه با صدای بلند همراه با آن بخوانید و حرکات موزون انجام دهید تا انرژی‌ تان برگردد.

 

استراحت کنید!

سعی کنید زمان‌ های زیادی را برای استراحت در برنامه ‌تان بگنجانید. در مواقع عادی، بهتر است 25 دقیقه درس بخوانید و 5 دقیقه استراحت کنید؛ اما در مورد وقت‌ هایی که خسته هستید یا خوابتان می ‌آید، این برنامه تغییر می ‌کند؛ در چنین مواقعی، نیم ساعت درس بخوانید و 15 دقیقه استراحت کنید یا اینکه یک ساعت درس بخوانید و نیم ساعت استراحت کنید.

و اما هنگام استراحت چه کنیم؟ هنگام استراحت، کمی در هوای آزاد قدم بزنید یا پنجره را باز کنید و جلوی پنجره بایستید، یک وعدۀ غذایی خوشمزه برای خودتان آماده کنید، دوش آب سرد بگیرید، چند حرکت ورزشی سبک انجام دهید، به دوستتان تلفن بزنید یا برنامۀ تلویزیونی مورد علاقه ‌تان را تماشا کنید.

0 پاسخ به "وقتی خسته‌ ایم چگونه درس بخوانیم؟"

ارسال یک پیام

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


تمامی حقوق این وب سایت برای دانیون محفوظ می باشد.
×

دانیونی عزیز!

 

سوالی از دانیون داری؟

 

روی دکمه زیر کلیک کن تا در واتزاپ سوالت رو از ما بپرسی
و یا به ایمیل info@dunion.ir ایمیل بزن

× از پشتیانی دانیون سوالی داری؟