وقتی از فضای درس خواندن به دور هستیم بهترین راهکار درس خواندن چیست؟

درس خواندن و دور بودن از فضای مدرسه ! به نظر خیلی سخت می آید!! ممکن است در هر دوره‌ ای از زندگی، یک مشکل شخصی، یک تعطیلات طولانی یا یک بحران جهانی، پیش بیاید و نتوانیم به طور مرتب در مدرسه و کلاس درس حضور پیدا کنیم؛ اما چه راهکاری وجود دارد که در چنین شرایطی، به عنوان یک دانش آموز، ضربه نخورید و بتوانید درس‌ هایتان را به طور کامل و مرتب بخوانید و حتی حسابی پیشرفت کنید. در این مطلب، راهکارهایی را برایتان خواهیم گفت که با عمل کردن به آن‌ ها می ‌توانید حسابی درس بخوانید و بدرخشید. با دانیون همراه باشید.

 

استراتژی‌ هایی برای درس خواندن در خانه

وقتی مدرسه‌ ها به هر دلیلی تعطیل می ‌شوند و این تعطیلات طولانی می ‌شود، نباید دست روی دست گذاشت و منتظر بازگشایی آن‌ ها شد، بلکه باید سریع دست به کار شد و مسیر موفقیت را در پیش گرفت. در ادامه، 10 استراتژی برای مطالعه در خانه و به دور از مدرسه را برایتان خواهیم گفت.

 

  1. فضایی را به مطالعه کردن اختصاص دهید

بخشی از خانه را به درس خواندن اختصاص دهید. در آن قسمت، همۀ وسایل مورد نیازتان، مانند مداد، دفتر، خودکار و کتاب‌ هایتان را قرار دهید. برای این قسمت از خانه باید محدودیت‌ هایی را قائل شوید و اجازه ندهید دیگر اعضای خانواده در آن قسمت رفت و آمد کنند؛ به عنوان مثال، اگر میز ناهارخوری خانه ‌تان را برای درس خواندن انتخاب کرده ‌اید، باید به دیگران بگویید که در یک زمان مشخص، میز کاملاً به شما اختصاص دارد و نباید کسی وارد آن محدوده شود و حواستان را پرت کند.

 

  1. فضای درس خواندنتان را مرتب نگه دارید

فضایی که قرار است در آن مطالعه کنید، باید تمیز و مرتب باشد. بهتر است یک ربع تا بیست دقیقه از زمانتان را به مرتب کردن محیط اختصاص دهید؛ سپس مطالعه را آغاز کنید. تمیز و مرتب بودن فضا باعث ایجاد آرامش می ‌شود و همان طور که می ‌دانید، آرامش، یادگیری ‌تان را بهبود می ‌بخشد.

 

  1. ارتباطات و تعاملات اجتماعی را قطع نکنید

وقتی در خانه هستید، حتماً دلتان برای همکلاسی‌ هایتان و صحبت کردن با آن‌ ها تنگ خواهد شد. به هیچ وجه نباید ارتباط‌‌تان را با آن‌ ها قطع کنید. می ‌توانید با استفاده از تلفن یا شبکه‌ های اجتماعی با آن‌ ها ارتباط برقرار کنید تا احساس تنهایی به سراغتان نیاید.

 

  1. زمانتان را مدیریت کنید

مدیریت زمان، کلید طلایی پیشرفت و موفقیت است. در این دوران، باید حسابی برنامه ریزی، و زمانتان را مدیریت کنید. برای هر روز، برنامۀ جداگانه و دقیقی بریزید. یادتان باشد که هر کاری، به سطح متفاوتی از تمرکز و وقت نیاز دارد؛ به عنوان مثال، تماشای یک ویدیوی آموزشی، در مقایسه با خواندن یک متنِ پیچیده و یادداشت ‌برداری، به مراتب آسان ‌تر است؛ در نتیجه، باید کارهایتان را تقسیم کنید، به هر کدام، زمان مناسبی را اختصاص دهید و به فکر زمان استراحت‌تان نیز باشید.

در ضمن، باید اعضای خانواده را در جریان برنامه‌ ریزی‌ تان قرار دهید تا آن‌ ها نیز همراهتان باشند و در ساعت مطالعه ‌تان، مراعات حالتان را بکنند؛ بدین ترتیب، عوامل حواس پرتی ‌تان کاهش می ‎یابد و بهتر می ‌توانید تمرکز کنید.

 

  1. تمرکز کنید

در زمان‌ هایی که به مطالعه اختصاص داده‌ اید، فقط و فقط با تمرکز مطالعه کنید و اجازه ندهید چیزی حواستان را پرت کند. وقتی تمرکزتان بالا باشد، بازدهی‌ تان نیز افزایش پیدا می ‌کند و حتی می ‌توانید از برنامه ‌تان نیز جلو بزنید. وقتی می ‌بینید تمرکزتان به هم ریخته و دیگر نمی ‌‌توانید مطالعه کنید، استراحتی کوتاه کنید، چند حرکت کششی انجام دهید، چند نفس عمیق بکشید و مطالعه را از سر بگیرید.

 

  1. به خودتان جایزه دهید

تحت هر شرایط دشوار، مطالعه و برنامه‌ تان را رها نکنید. اگر توانستید طبق برنامه ‌تان پیش بروید و حسابی مطالعه کنید، حتماً جایزه‌ ای را برای خودتان در نظر بگیرید. این جایزه می ‌تواند هر چیزی باشد؛ مثلاً فیلم مورد علاقه‌ تان را تماشا کنید، یک دسر خوشمزه بخورید، چُرتی کوتاه بزنید یا هر کاری که از از آن لذت می ‌برید انجام دهید. این تشویق‌ ها می ‌تواند عادات شما را بهتر کند و باعث شود همیشه طبق برنامه و با تمرکز پیش بروید.

 

  1. همواره مطالعه کنید

درس خواندن و دور بودن از فضای مدرسه با دانستن سلسله نکاتی بسیار راحت و مفید خواهد بود . به هیچ وجه، از مطالعه کردن دست نکشید؛ حتی می ‌توانید مطالعۀ آزاد انجام دهید و کتاب‌ های مورد علاقه‌ تان را بخوانید. مطالعه کردن، ذهنتان را تقویت می ‌کند و به شما انگیزه می ‌دهد.

 

  1. اهداف واقع‌ گرایانه برای خودتان مشخص کنید

همیشه یادتان باشد وقتی برای مطالعه کردن یا هر کار دیگری برنامه ریزی می ‌کنید، اهداف واقع‌ گرایانه برای خودتان تعیین کنید تا سرخورده و ناامید نشوید. وقتی برنامه واقع‌ گرایانه نباشد و شما نتوانید به طور کامل به آن عمل کنید، انگیزه‌ تان را از دست می ‌دهید.

 

  1. از نرم افزار رفع اشکال استفاده کنید!

در دوران بحران و دوری از مدرسه و معلم، تکنولوژی به داد ما می ‌رسد. وقتی از فضای مدرسه و آموزش فاصله دارید، حتماً از نرم افزارهای آموزشی استفاده کنید! در این مسیر، یک نرم افزار رفع اشکال استاندارد و معتبر، می ‌تواند همراهتان باشد و به شما کمک کند. با همراهی یک اپلیکیشن همه چیزدان، دیگر نیازی نیست نگران دوری از معلم‌ ها و بی پاسخ ماندن سوالات خود باشید، چرا که  در هر ساعت از شبانه روز، می ‌توانید سوال های خود را مطرح کنید و کمی  بعد، پاسخ‌ آن ها را در دست داشته باشید.

 

  • برخی روزها را به استراحت و تفریح اختصاص دهید

بعضی روزها فقط استراحت کنید و به کارهای مورد علاقه ‌تان بپردازید. در این روزها، اصلاً خودتان را سرزنش نکنید که چرا کار مفیدی انجام ندادید؛ در واقع، چنین روزهایی مخصوص ذخیرۀ انرژی است و اگر حسابی خیالتان راحت باشد و تفریح کنید، روحیه ‌تان عوض می ‌شود و بقیۀ روزها پرانرژی خواهید بود.

0 پاسخ به "وقتی از فضای درس خواندن به دور هستیم بهترین راهکار درس خواندن چیست؟"

ارسال یک پیام

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


تمامی حقوق این وب سایت برای دانیون محفوظ می باشد.
×

دانیونی عزیز!

 

سوالی از دانیون داری؟

 

روی دکمه زیر کلیک کن تا در واتزاپ سوالت رو از ما بپرسی
و یا به ایمیل info@dunion.ir ایمیل بزن

× از پشتیانی دانیون سوالی داری؟