والدین آگاه فرزندان موفق پرورش می دهند . آموزش کودکان، از همان خانه آغاز می ‌شود و والدین، اولین معلم‌ های فرزندان خود هستند و نقشی کلیدی در شکل ‌گیری شخصیتِ آن‌ ها ایفا می ‌کنند. این نقشِ آموزگاری، در سراسر مسیر زندگی ادامه دارد، حتی در دوران تحصیل! نقشِ والدین در وضعیتِ تحصیلی فرزندان ‌شان بر هیچ کسی پوشیده نیست. بیش از پنجاه دهه است که پژوهش‌ ها و تحقیقاتِ مختلف نیز بر این اثرگذاری صحه گذاشته اند. حتی معلم‌ ها و مربیان نیز از والدین برای بهبود یادگیری و وضعیت تحصیلی دانش آموزان کمک می ‌گیرند. در این مطلب خواهیم گفت چگونه والدین می ‌توانند در یادگیری فرزندان خود نقش داشته باشند و دانش آموزان موفقی را پرورش دهند. با دانیون همراه باشید!

نقش والدین در موفقیت دانش آموزان

همان ‌طور که گفتیم پدر و مادر، اولین آموزگاران هستند و همۀ ما به خوبی می ‌دانیم که چه تاثیری بر موفقیتِ تحصیلی و اجتماعی فرزندان خود دارند. میزان یادگیری و پیشرفتِ دانش آموز، تا حد زیادی، به نحوۀ برخوردی که در خانه با آن‌ ها صورت می ‌گیرد، بستگی دارد. در اینجا می ‌گوییم که والدین چگونه می ‌توانند در موفقیت دانش آموزان نقش داشته باشند.

 1. الگوی دانش ‌آموز باشید

همۀ بچه‌ ها به سرعت از رفتارهای والدین خود الهام می ‌گیرند و الگوبرداری می ‌کنند؛ بنابراین، چقدر خوب است که در زمینۀ آموزش و یادگیری، الگوی آن‌ ها باشید. به فرزندتان نشان دهید که اگر تمام سعی و تلاشش را بکند، تحصیل و مدرسه چقدر می ‌تواند برایش جذاب و مفید باشد. به آن‌ ها بگویید که هم در مدرسه و هم خارج از مدرسه، می ‌توانند مطالب جدید و مهمی را بیاموزند. در مسیر این یادگیری، همیشه همراهشان باشید.

 1. با هم یاد بگیرید

وقتی دانش آموزان را در مسیر یادگیری و آموزش همراهی می ‌کنید، آن‌ ها دلگرم می ‌شوند و احساس می ‌کنند حامی و پشتیبان دلسوزی دارند. این کار باعث می ‌شود که انگیزه ‌شان برای درس خواندن خیلی بیشتر شود. با فرزندتان به کتابخانه بروید و در انتخابِ کتاب‌ های مناسب، آن‌ ها را راهنمایی کنید تا بتوانند چیزی فراتر از مدرسه و کلاس درس یاد بگیرند.

برای ثبت نام در کلاس های خصوصی آنلاین دانیون و بهره گیری از برترین اساتید اینجا را کلیک کنید.

 1. بر فعالیت‌ های دانش آموزان نظارت داشته باشید

همواره بر فعالیت‌ هایی که فرزندتان در خانه و مدرسه انجام می ‌دهد نظارت داشه باشید. این کار بر عملکردِ آن‌ ها تاثیر مثبت می ‌گذارد. در روندِ این نظارت دقیق، هر رفتارِ نادرست و ناهنجاری که از فرزندتان دیدید، حتماً به شیوۀ درست با او در میان بگذارید، تا هم دانش‌آموزِ خوبی تربیت کنید و هم شهروندِ خوبی. به فرزندتان کمک کنید تا برای درس‌ ها و کارهایش برنامه ‌ریزی ، و همچنین، بتواند به برنامه ‌ریزی ‌اش عمل کند.

 1. بین درس خواندن و تفریح کردن تعادل برقرار کنید

دانش ‌آموزان بخش زیادی از روز را در مدرسه سپری می ‌کنند. خیلی خوب است اگر بتوانند در خانه هم مطالب جدیدی را یاد بگیرند؛ اما یادتان باشد که این مطالعۀ اضافه نباید آن‌ ها را محدود کنید. بین درس و تفریح، تعادل برقرار کنید و یادتان باشد که استراحت کردن، نقش بسیار مهمی در بهبود کیفیت زندگی دانش آموزان بازی می ‌کند.

آن‌ ها باید به خوبی استراحت کنند، خوب بخوابند و تغذیۀ مناسب داشته باشند. علاقمندی های فرزندتان را بشناسید و روزهای تعطیل به آن‌ ها بپردازید. این کار، تاثیر شگرفی بر کاهش استرس آن‌ ها و در نهایت، بهبود یادگیری و پیشرفت تحصیلی ‌شان خواهد داشت.

 1. فضای خانه را آرام و دلپذیر کنید

دانش ‌آموزان باید در فضایی پر از صلح و آرامش زندگی کنند؛ در نتیجه، باید شرایط مناسب را برای دانش آموزان مهیا کنید؛ مثلاً، هرگز در حضور آن‌ ها جر و بحث نکنید. پدر و مادر، هر دو باید اهمیتِ تحصیل فرزندشان را درک کنند و به بهترین نحو، حامی و پشتیبان او باشند.

 1. نقد سازنده را فراموش نکنید

اگر می ‌دانید فرزندتان عملکرد مناسبی ندارد یا اهمیت چندانی به درس‌ هایش نمی ‌دهد، باید به فکر اصلاحِ او باشید؛ اما به شیوۀ صحیح! یادتان باشد که نباید با استفاده از واژگان نامناسب و آزار دهنده، آرامش ذهنی دانش آموز را بر هم بزنید. صبور باشید و سعی کنید نقدتان سازنده باشد، نه مخرب! او را سرزنش نکنید، بلکه کاری کنید که فرق درست و غلط را متوجه شود.

 1. در انجام تکالیف به دانش‌آموزان کمک کنید

در انجام تکالیف مدرسه به فرزندتان کمک کنید، این کار باعث افزایش انگیزه و دلگرمی در او می ‌شود. در مسیر این همیاری، می ‌توانید نکات و راهنمایی‌ های بسیار ارزنده ای را در اختیار او قرار دهید تا بتواند تکالیفش را بهتر انجام دهد؛ همچنین، هنگام امتحانات به او کمک کنید و شیوۀ درست مطالعه را به او بیاموزید. از این طریق، می ‌توانید از نقطه ضعف‌ های فرزندتان نیز آگاه شوید و در برطرف کردنشان به او کمک کنید.

 1. به دانش آموزان جایزه دهید

وقتی فرزندتان در هر مرحله از تحصیلش موفقیتی را کسب می ‌کند، به او جایزه دهید. این کار سبب افزایش انگیزه و دلگرمی او می ‌شود؛ بنابراین، در مورد تشویق و جایزه دادن، اصلاً تردید نکنید و آن را به تعویق نیندازید. این کار به آن‌ ها روحیه می ‌دهد تا دفعۀ بعد بیشتر تلاش کنند.

 1. با هم به سفرهای آموزشی بروید

روزهای تعطیل، به همراه فرزندتان به سفرِ آموزشی بروید. با این کار باعث می شوید که فرزندتان هم تفریح کند و هم چیزی یاد بگیرد؛ برای مثال، آن‌ ها را به موزه یا باغ وحش ببرید و چیزهای جدیدی به آن‌ ها بیاموزید.

 • با معلم‌ ها در ارتباط باشید

به هیچ وجه، ارتباط‌ خود را با معلم و مدرسۀ فرزندتان قطع نکنید! حتماً به طور مرتب جویای وضعیت تحصیلی و اخلاقی و رفتاری دانش‌آموز باشید تا اگر مشکلی وجود داشت، بتوانید در حل آن به او کمک کنید. دیدار با معلم‌ ها و صحبت کردن با آن‌ ها، به فرزند شما این پیام را منتقل می ‌کند که برایتان اهمیت دارد؛ در نتیجه، مایۀ دلگرمی و خودمراقبتی رفتاری او می ‌شود.

 • برای فرزندتان وقت بگذارید

هر چقدر هم که سرتان شلوغ باشد، باید وقتی را به فرزندتان اختصاص دهید. هرگز آن‌ ها را برای مدت طولانی در خانه تنها نگذارید. با همدیگر غذا بخورید، تفریح کنید و حرف بزنید. بگذارید همیشه احساس کند برایتان اهمیت دارد و در کنارش هستید.

باید حرف‌ های او را در مورد مدرسه و اتفاقات آن بشنوید و از دغدغه‌ ها و نگرانی‌ هایش آگاه شوید. اطمینان حاصل کنید که از چیزی هراس ندارند.

 • تحصیلِ دانش آموز باید بر هر چیز دیگری ارجح باشد

دانش آموز باید بداند که درس و تحصیلش برای شما اهمیت دارد. باید همیشه تحصیل و مدرسۀ کودک را در اولویت قرار دهید و با سفرهای غیرضروری یا هر کار دیگری، وقفه ای در روند آن ایجاد نکنید. کاری کنید که خودش هم بر اهمیتِ آن پی ببرد.

 • تجربیات شخصی‌ تان را در اختیار او قرار دهید

تجربیات‌ خود را در اختیار فرزندتان قرار دهید. هم تجربیات تحصیلی مثبت ‌تان را به او بگویید و هم تجربه‌ های منفی آن را. این کار باعث می ‌شود فرزندتان از اهمیت یادگیری آگاه شود؛ همچنین داستان موفقیت شما برایش الهام‌ بخش خواهد بود و خواهد دانست که سخت‌کوشی چقدر ثمربخش است.

 • دوست خوب و امینی برای فرزندتان باشید

یادتان باشد که باید دوست خوبی برای فرزندتان باشید. اجازه دهید افکار و احساسات‌ خود را به راحتی و با خیال راحت برای شما ابراز کند. به او اطمینان دهید که کمکش خواهید کرد. این کار باعث می ‌شود به شما اعتماد کند و در نهایت، عملکرد بهتری در مدرسه داشته باشد؛ بدین ترتیب، هم مهارت ‌های زندگی را به آن‌ ها می ‌آموزید و هم در پیشرفت تحصیلی‌ شان نقش خواهید داشت.

سخن آخر

با رعایتِ این نکات، قدم به قدم، همراه فرزندتان خواهید بود، هم در خانه و هم در مدرسه. با به کارگیری این موارد، شاهد شوق و علاقۀ روز افزونِ فرزندتان به درس و مدرسه و یادگیری خواهید بود. دانش آموز با تمام وجود، حمایت و محبتِ شما را درک می ‌کند و خواهد دانست چقدر برای شما اهمیت دارد. با ایجادِ این احساس خوشایند در فرزندتان، باعث می شوید عزت نفس و اعتماد به نفس بالایی داشته باشد و در نهایت، در تحصیل و دیگر مراحل زندگی ‌اش موفق باشد. اگر پدر و مادری آگاه باشید، هر لحظه شاهد موفقیت‌ های روزافزونِ فرزندتان خواهید بود.

0 پاسخ به "والدین آگاه فرزندان موفق پرورش می دهند."

ارسال یک پیام

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


تمامی حقوق این وب سایت برای دانیون محفوظ می باشد.
×

دانیونی عزیز!

 

سوالی از دانیون داری؟

 

روی دکمه زیر کلیک کن تا در واتزاپ سوالت رو از ما بپرسی
و یا به ایمیل info@dunion.ir ایمیل بزن

× از پشتیانی دانیون سوالی داری؟