هدف ما از رفتن به دانشگاه چیست؟

چرا به دانشگاه می رویم؟ دانشگاه رفتن و اخذِ مدرکِ دانشگاهی، به یکی از مهم ‌ترین مراحل زندگی تبدیل شده است. دانشگاه رفتن، پیدا کردن شغل، خریدنِ خانه، تشکیل زندگی؛ این ‌ها مراحل مختلف زندگی هستند که با دانشگاه رفتن آغاز می ‌شوند و همواره تحت تاثیر آن قرار دارند. بسیاری از ما دانش آموزان، همواره رویای دانشگاه رفتن را در سر می ‌پرورانیم و برای ورود به دانشگاه تلاش می‌ کنیم؛ اما نمی‌ دانیم هدفمان از ورود به دانشگاه چیست و دانشگاه چه تاثیری روی زندگی ما خواهد داشت. در این مطلب، در مورد هدف از دانشگاه رفتن و تاثیر دانشگاه رفتن بر زندگی خواهیم گفت. با دانیون همراه باشید.

چرا به دانشگاه می ‌رویم؟

 

چرا به دانشگاه می رویم؟

در حال حاضر، بیشتر ما دانش آموزان، دانشگاه رفتن را یکی از مراحل زندگی می ‌دانیم که همه باید آن را طی کنند؛ اما آیا واقعاً هدفمان را از دانشگاه رفتن می‌ شناسیم؟ می ‌دانیم دانشگاه رفتن چه فوایدی دارد و چه تاثیری بر زندگی ما خواهد گذاشت؟ در ادامه، مزایای رفتن به دانشگاه را خواهم گفت که باعث می ‌شود برای ورود به دانشگاه انگیزه پیدا کنم.

  1. در یک حوزۀ خاص متخصص خواهم شد

اگر حوزۀ مورد علاقه ‌ام را بشناسم و در دانشگاه هم در همان حوزه تدریس کنم، می ‌توانم دانش وسیعی دربارۀ آن به دست بیاورم؛ از سوی دیگر، به خوبی می ‌دانم که وقتی دانش من در مورد یک حوزه زیاد شود، به سوی دیگر مباحث مرتبط نیز جذب خواهم شد و دانش من فقط به یک رشته یا زمینۀ خاص محدود نخواهد شد.

  1. دانشگاه من را برای در پیش گرفتنِ یک مسیر شغلی آماده می‌ کند

 به خوبی می‌ دانم که برخی مشاغل، مستلزم داشتنِ مدرک دانشگاهی هستند؛ به عنوان مثال، اگر بخواهم پزشک، دامپزشک یا وکیل شوم، باید مدرک دانشگاهی داشته باشم؛ از این رو، ترجیح می‌ دهم وارد دانشگاه شوم تا بتوانم به سراغ شغل مورد علاقه ‌ام بروم و با دانش گسترده و تلاش و کوشش زیاد، جایگاهی مناسبی در آن پیدا کنم.

  1. دانشگاه رفتن باعث ایجاد رضایت شغلی می شود

اگر دانشگاه برویم و رشتۀ دانشگاهی‌ مان را هم براساس علاقۀ شخصی‌ مان انتخاب کرده باشیم؛ علاوه بر اینکه دانش وسیعی کسب خواهیم کرد، از مطالعه کردن و کار کردن در حوزۀ مطالعه ‌مان هم لذت خواهیم برد.

  1. با رفتن به دانشگاه، در آینده، درآمد بیشتری خواهم داشت

من به خوبی می‌ دانم کسانی که وارد دانشگاه می‌ شوند و مدرک دانشگاهی کسب می‌ کنند، در مقایسه با کسانی که وارد دانشگاه نمی ‌شوند، فرصت ‌های شغلی بیشتری در انتظارشان خواهد بود و درآمد بیشتری خواهند داشت و همین موضوع یکی از اهدافم برای ورود به دانشگاه است. با رفتن به دانشگاه می‌توانم استقلال مالی داشته باشم.

  1. رفتن به دانشگاه باعث می ‌شود مستقل باشم

می ‌دانم که رفتن به دانشگاه باعث می ‌شود بتوانم در بسیاری از زمینه ‌ها مستقل باشم و برای چشیدنِ طعمِ شیرین این استقلال، اشتیاق زیادی برای ورود به دانشگاه دارم. در دانشگاه، می ‌توان روزهای خوشی را با دوستان سپری کرد و هم زمان، مهارتِ زندگی مستقل را آموخت.

  1. دانشگاه، دیدگاه و فکرم را وسعت می ‌بخشد

دانشگاه فرصتی در اختیار ما قرار می ‌دهد تا بتوانیم دیدگاه و فکرمان را وسعت ببخشیم. در دانشگاه، می ‌توانیم در مورد موضوعاتی مانند هنر، فرهنگ و سیاست بیاموزیم و دیدگاهمان را در مورد آن ‌ها و در نهایت، مسائل اجتماعی و انسانی گسترش دهیم؛ در واقع، دانشگاه یکی از بهترین مکان‌ هایی است که می‌ تواند نگرش ما را به دنیا تغییر دهد. با رفتن به دانشگاه، شانس آشنایی با مکان‌ ها و انسان ‌های جدید و در نتیجه، ایده‌ ها و تجربه‌ های جدید را پیدا می ‌کنیم.

  1. با دانشگاه رفتن می‌ توانم برای جامعه مفید باشم

چرا به دانشگاه می رویم؟ در دانشگاه، مهارت ‌ها و مطالب زیادی را می ‌آموزیم و از این طریق، می‌ توانیم برای جامعه و اقتصاد مفید باشیم. فرقی نمی ‌کند پزشک باشیم یا ادیب، در هر صورت، می ‌توانیم تاثیر مثبتی روی جامعه داشته و در پیشرفت آن سهیم باشیم.

  1. دانشگاه رفتن به سود خودمان و خانواده‌ مان است

همان طور که گفتم، دانشگاه رفتن و اخذ مدرک دانشگاهی باعث می ‌شود که فرصت ‌های شغلی بیشتری در انتظارمان باشد و در نتیجه، درآمد بیشتری داشته باشیم. این درآمد بیشتر باعث می ‌شود بتوانیم زندگی مرفهی را برای خود و خانواده‌ مان فراهم کنیم؛ از سوی دیگر، وقتی تحصیل‌کرده باشیم،  می ‌توانیم الگویی برای فرزندان‌مان و حتی خواهر و برادران کوچک‌ ترمان باشیم و باعث شویم آن ‌ها به درس خواندن و تحصیل کردن ترغیب شوند. همان طور که مشاهده کردید، تحصیل کردن می ‌تواند سرمایه‌ گذاری مادی و معنوی باشد که سودِ آن به خانواده ‌مان هم خواهد رسید.

  1. با رفتن به دانشگاه، مهارت ‌های زندگی را می ‌آموزم

چرا به دانشگاه می رویم؟ رفتن به دانشگاه باعث می ‌شود بسیاری از مهارت‌ های زندگی را به خوبی بیاموزم. به خوبی می ‌دانم که وقتی وارد دانشگاه ‌شوم، برنامه‌ ریزی کردن و مدیریت زمان را یاد می ‌گیرم؛ رفتار اجتماعی و تعامل با دیگران را می ‌آموزم؛ مهارت کار تیمی را می ‌آموزم؛ و یاد می‌ گیرم که چگونه پول و سرمایه ‌ام را مدیریت کنم؛ به علاوه، کسب و پرورش مهارت تفکر انتقادی هم یکی از ارمغان‌ های دانشگاه است.

0 پاسخ به "هدف ما از رفتن به دانشگاه چیست؟"

ارسال یک پیام

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


تمامی حقوق این وب سایت برای دانیون محفوظ می باشد.
×

دانیونی عزیز!

 

سوالی از دانیون داری؟

 

روی دکمه زیر کلیک کن تا در واتزاپ سوالت رو از ما بپرسی
و یا به ایمیل info@dunion.ir ایمیل بزن

× از پشتیانی دانیون سوالی داری؟