نقش اینترنت در زندگی تحصیلی دانش آموزان

 اینترنت، پدیده ‌ای آشنا برای دانش آموزان است. امروزه، بیشتر دانش آموزان به اینترنت دسترسی دارند و به طرق مختلف، از آن استفاده می‌کنند؛ اما شاید ندانند که اینترنت می‌ تواند چه نقشِ شگرفی بر یادگیری ‌شان داشته باشد؛ به همین دلیل،  به درستی و در جهت پیشرفت از آن استفاده نمی‌کنند. اینترنت باعث ایجاد پیشرفت ‌های زیادی در دنیای ارتباطات، تکنولوژی و آموزش و یادگیری شده است. اینترنت و فضای مجازی، هم می ‌تواند به معلم ‌ها در زمینۀ آموزش کمک کند و هم در جهت پیشرفت و یادگیری به دانش آموزان یاری برساند. برخلاف انتقادهایی که از اینترنت و فضای مجازی صورت می‌گیرد، اینترنت می ‌تواند نقشِ بسیار اساسی و مهمی در موفقیت دانش آموزان داشته باشد؛ به شرطی که به درستی از آن استفاده شود! در این مطلب، به بررسی مزایای اینترنت و تاثیر آن بر یادگیری و پیشرفت دانش آموزان خواهیم پرداخت. با دانیون همراه باشید!

نقش اینترنت در زندگی تحصیلی دانش آموزان

فضای مجازی هرگز تعطیل یا متوقف نمی ‌شود!

دنیای اینترنت، همیشه فعال است و هیچ وقت تعطیل نمی ‌شود؛ به همین دلیل، دانش آموزان همیشه می ‌توانند در هر ساعت از شبانه روز، برای انجام تکالیف، پژوهش و تحقیق، از آن استفاده کنند. دانش آموزان می ‌توانند در هر ساعت از شبانه روز، هر سوالی که برایشان پیش بیاید، به اینترنت مراجعه، و سوال‌ یا اشکال درسی ‌شان را برطرف کنند. با اینترنت، دیگر نیازی نیست که دانش آموزان، ساعت ‌ها وقت خود را صرفِ حل مشکلاتِ درسی‌ شان کنند.

 

نقش اینترنت در زندگی تحصیلی دانش آموزان

 

دسترسی به اطلاعاتِ جدید و به روز

دانش آموزان  در اینترنت می‌ توانند به جدیدترین و به روزترین مطالب علمی و آموزشی دسترسی داشته باشند. روزانه، بیش از شصت هزار دادۀ جدید به فضای مجازی اضافه می ‌شود؛ این یعنی، دانش آموزان می‌ توانند هر روز به مطالب جدیدتری دسترسی داشته باشند. این داده‌ های جدید و به روز، حتی به معلم‌ ها نیز کمک شایانی می‌ کنند تا بتوانند اطلاعات جذاب و جدیدی را در اختیار دانش آموزان قرار دهند.

 

نقش اینترنت در زندگی تحصیلی دانش آموزان

 

روش ‌های جدید جامعه ‌پذیری

دانش آموزان می ‌توانند در تعطیلات یا اوقات فراغتشان، به شبکه‌ های اجتماعی دسترسی داشته باشند و از طریق آن، روش‌ های جدید تعامل با دیگران را یاد بگیرند. آن‌ ها یاد می‌ گیرند که چگونه با دیگران ارتباط برقرار کنند و این ارتباط به دوستی منجر شود.

 

نقش اینترنت در زندگی تحصیلی دانش آموزان

برقراری ارتباط با معلم ‌ها و همکلاسی‌ ها

اینترنت به یکی از مهم‌ ترین ابزارها برای برقراری ارتباط میان دانش آموزان با یکدیگر و با معلم‌ هایشان تبدیل شده است. معلم‌ ها و دانش آموزان از طریق شبکه ‌های اجتماعی مختلف می ‌توانند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند؛ در نتیجه، اینترنت باعث می‌ شود ارتباط معلمان و دانش آموزان فقط به کلاس درس محدود نشود و آن ‌ها بتوانند همواره با یکدیگر در ارتباط باشند و در مورد مباحث درسی بیشتر صحبت کنند.

 

نقش اینترنت در زندگی تحصیلی دانش آموزان

انجام پژوهش و تحقیق

اینترنت، انجامِ پژوهش و تحقیق را آسان ساخته است. دانش آموزان می ‌توانند با استفاده از اینترنت، تحقیق ها و پژوهش ‌ها را با سرعت بیشتری انجام دهند و با دسترسی به منابع جدید و به ‌روز، اطلاعات مهمی را گردآوری کنند؛ همچنین، می‌ توانند اطلاعات جذابی را برای ارائه‌ های کلاسی ‌شان گردآوری کنند.

ایجاد انگیزه برای یادگیری بیشتر

دانش آموزان از طریق اینترنت با گستردگی دنیای علم و دانش  و با مباحث جدید، آشنا می ‌شوند و این آشنایی، اشتیاق یادگیری را نیز در آن‌ ها افزون می ‌کند.

امکانِ آموزش آنلاین

یکی از مهم ‌ترین مزایای اینترنت، ایجادِ امکان آموزش آنلاین است. دانش آموزان می ‎‌توانند از طریق نرم افزارهای آنلاین، اشکالات درسی ‌شان را برطرف کنند؛ همچنین اینترنت باعث شده که در صورتِ عدم امکان برگزاری کلاس های حضوری، تدریس به صورت آنلاین برگزار شود و دانش آموزان از فضای درس و یادگیری دور نمانند.

 

نقش اینترنت در زندگی تحصیلی دانش آموزان

سفرهای مجازی

سفرهای علمی، یکی از موثرترین ابزارهای یادگیری به شمار می ‌روند. امروزه، اینترنت سفرهای علمی را برای دانش آموزان بسیار آسان کرده است و دانش آموزان بدون صرف هزینه و زمان اضافه می ‌توانند از سفرهای مجازی علمی لذت ببرند و مطالب جدید را با لذت بیاموزند.

دسترسی آسان به منابع آموزشی چند رسانه ‌ای

دانش آموزان می‌ توانند به راحتی به بهترین مطالب آموزشی چند رسانه ‌ای دسترسی داشته باشند؛ به عنوان مثال، ویدیوهای آموزشی یا نرم افزارهای آموزشی! منابع چند رسانه ‌ای بسیار جذاب هستند و یادگیری را برای دانش آموزان لذت ‌بخش ‌تر می ‌سازند.

انرژی بخشیدن به فضا

استفاده از اینترنت در کلاس درس، اشتیاق دانش آموزان را برای یادگیری افزایش می ‌دهد. اینترنت به دانش آموزان اجازه می ‌دهد به طور مستقیم با مطالب به روز و جذاب رو به‌ رو شوند؛ همچنین معلم‌ ها نیز به جای اینکه وقتشان را صرفِ توضیح دادنِ مطالب کنند، می ‌توانند زمانشان را صرف برطرف کردنِ اشکالاتِ دانش آموزان کنند. مطالعات نشان می دهد که دانش آموزان با استفاده از اینترنت می ‌توانند درس‌ های دشوار، مانند ریاضی و فیزیک را بهتر یاد بگیرند.

 پرورشِ تفکر انتقادی

استفاده از اینترنت می ‌تواند باعث پرورش تفکر انتقادی در دانش آموزان شود. اینترنت به دانش آموزان اجازه می ‌دهد به انواع منابع، دسترسی داشته باشند و بتوانند آن ‌ها را بسنجند و ارزیابی کنند. آن‌ ها همچنین می ‌توانند تفکرهای مختلف را با یکدیگر مقایسه کنند، آن‌ ها را تحلیل و در نهایت، تفکر انتقادی ‌شان را تقویت کنند.

 

نقش اینترنت در زندگی تحصیلی دانش آموزان
نقش اینترنت در زندگی تحصیلی دانش آموزان

سخن آخر

اهمیت و مزایای اینترنت برای دانش آموزان، فقط به موارد فوق محدود نمی ‌شود؛ با وجود این، والدین همواره باید بر دانش آموزان و چگونگی استفادۀ آن ‌ها از اینترنت نظارت داشته باشند.  اینترنت در کنار هزاران مزیت و سودی که برای دانش آموزان دارد، می‌تواند معایبی هم داشته باشد. شبکه‌ های اجتماعی، ویدیوهای جالب و امکان ارسال پیام، باعث می ‌شود حواس دانش آموزان پرت شود، تمرکزشان کاهش پیدا کند و حتی وقت زیادی را در این فضاها هدر بدهند. البته با کمی هشیاری و آگاهی می ‌توانند از این ضررها جلوگیری کنند و فقط از مزایای اینترنت بهره بگیرند.

1400/02/26

0 پاسخ به "نقش اینترنت در زندگی تحصیلی دانش آموزان"

ارسال یک پیام

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


تمامی حقوق این وب سایت برای دانیون محفوظ می باشد.
×

دانیونی عزیز!

 

سوالی از دانیون داری؟

 

روی دکمه زیر کلیک کن تا در واتزاپ سوالت رو از ما بپرسی
و یا به ایمیل info@dunion.ir ایمیل بزن

× از پشتیانی دانیون سوالی داری؟