مدیریت استرس و تاثیز آن بر یادگیری ، مبحثی است که در پیشرفت دانش­ آموزان، نقشی کلیدی ایفا می کند. در اصل، دانش ­آموزان، گروهی هستند که از استرس، آسیب های فراوانی می بینند. عواملی مانند هزینه‌ های مالی، انتظاراتِ خانواده، امتحان ‌ها و حجم درس‌ ها، همه و همه، سبب افزایش استرس در دانش‌ آموزان می ‌شود. البته مقداری استرس می تواند مفید باشد و تاثیرِ مثبتی بر یادگیری و عملکردِ دانش آموزان داشته باشد؛ اما اگر میزان استرس از حد بگذرد، می ‌تواند زندگی روزمره آن‌ ها را مختل کند و بر یادگیری ‌شان نیز تاثیر منفی بگذارد؛ به علاوه، اگر این استرس بیش از حد، خیلی طولانی شود؛ می ‌تواند دانش آموزان را به سمتِ افسردگی و اضطراب بکشاند؛ اما چگونه نگذاریم چنین اتفاقی رخ دهد؟ مدیریت استرس، از اثرگذارترین راه‌ حل ‌ها به ­شمار می ­آید که در همان مراحل ابتدایی نیز تاثیرِ شگفت انگیز خود را نشان می دهد. مدیریت استرس به دانش ‌آموزان کمک می ‌کند که از لحظه لحظۀ دوران تحصیل خود لذت ببرند. در این مطلب، از عوامل ایجاد استرس در دانش‌ آموزان و نحوه مدیریت استرس خواهیم گفت. با دانیون همراه باشید.

چه عواملی باعث ایجاد استرس در دانش ‌آموزان می  ‌شود؟

برخی از عوامل، سبب ایجاد استرس یا افزایش آن در دانش‌ آموزان می ‌شود. جامعه، یکی از همین عوامل است. گاهی اوقات، جامعه استرس شدیدی را به دانش ‌آموزان وارد می ‌کند. روابط جدید، تعادل برقرار کردن میان شرایط تحصیلی و زندگی اجتماعی، زندگی در کنار اعضای خانواده یا جدا از آن ‌ها، سازگار شدن با محیط جدید، همه و همه، سبب ایجاد و تشدید استرس در دانش ‌آموزان می ‌شود.

زمان تحصیلی، یکی دیگر از عوامل مهم در به وجود آمدن استرس دانش آموزان است و گاهی سبب ایجاد فشار و اضطراب بر دانش آموزان می شود. درس‌ های سنگین، امتحانات دشوار، تلاش برای کسب نمره‌ های بالا، نداشتن مدیریت زمان و داشتن مسئولیت ‌های مختلف، سبب ایجاد و تشدید استرس در دانش ‌آموزان می ‌شود.

قدم قدم با مدیریت استرس

این عوامل، به یک روز و یک هفته مربوط نمی ‌شوند؛ بلکه، تمام سال هایی را که دانش آموزان به تحصیل مشغول اند، در بر می گیرند؛ در نتیجه، نباید اجازه داد که استرسِ حاصل از این نگرانی ها، آسیبی به دانش ‌آموزان وارد کند. برای مدیریت استرس، روش ‌های متعددی وجود دارد که با پیروی از هر کدام، تاثیراتِ شگفت‌ انگیزشان را بر مدیریت استرس و تاثیر آن بر یادگیری ، خواهید دید؛ برای مثال:

  1. مدیریت زمان

مدیریت زمان، از مهم ‌ترین تکنیک ‌های کاهش استرس محسوب می ­شود. دانش ‌آموزان باید یاد بگیرند که فرقی نمی ‌کند می ‌خواهند بازی کنند، مطالعه کنند، تفریح کنند یا درس بخوانند؛ در هر صورت، باید مراقب گذر زمان باشند! هر دانش ‌آموز باید بیاموزد که چگونه یک جدول برنامه ­ریزی طراحی کند و مو به ­مو، براساس آن پیش برود. آن‌ ها باید بدانند که می ‌توانند بخشی از زمانشان را نیز به بازی و تفریح اختصاص بدهند تا هنگام بازی کردن، استرس به سراغشان نیاید.

برای مدیرت زمان و استرس خود اپلیکیشن رفع اشکال آنلاین دانیون را از اینجا دانلود کنید.

  1. ورزش در هوای آزاد

داشتنِ سبک زندگی سالم برای هر دانش‌ آموزی ضروری است. دانش ‌آموز باید مقداری از وقتش را به ورزش کردن اختصاص دهد؛ به طور کلی، میزان استرس در کسانی که ورزش می ‌کنند، بسیار پایین ‌تر است و همواره از جسم و روح سالم ­تری برخوردارند.

  1. مثبت اندیشی

دانش ‌آموزان باید یاد بگیرند که تمرکز بر جنبه‌ های منفی یک شرایط می ‌تواند سبب ایجاد و تشدید استرس شود. آن‌ ها باید یاد بگیرند که همیشه مثبت فکر کنند و همواره خوش‌بین باشند؛ برای مثال، باید یاد بگیرند که وقتی نمرۀ پایینی می گیرند، به جای ناراحتی و عصبانیت، به جنبۀ مثبت این مورد نگاه کنند و از اشتباهات‌ خود درس بگیرند و از آن، جهت بهبود شرایط و موقعیت تحصیلی شان، استفاده کنند.

  1. عقب انداختن کارها ممنوع!

دانش ‌آموزان باید بدانند که نباید تکالیف و کارهایشان را عقب بیندازند. به آن‌ ها بیاموزید که بهترین راه برای جلوگیری از عقب افتادنِ کارها این است که اول از همه، دشوارترین کارها را انجام دهند. یکی از دلایلِ عقب انداختنِ هر کاری این است که شخص فکر می کند آن کار خیلی سخت است و از نزدیک شدن به آن می ترسد؛ در نتیجه، اول از کار دشوار رها شوید، سپس با آسودگی، به کارهای بعدی بپردازید؛ به عبارتی، دارای یک برنامۀ مرتب و هماهنگ  باشید و هر کار و برنامه ­ای را طبق روالِ طرح­ ریزی ­شده، پیش ببرید.

  1. تهیۀ یک لیست

دانش ‌آموزان باید یاد بگیرند لیستی دقیق و مرتب از تکالیف و کارهای‌ خود تنظیم کنند و آن ‌ها را یک به یک و به ترتیب انجام دهند. این کار به آن‌ ها کمک می ‌کند که از زمانشان، به بهترین شکل استفاده کنند و کارهایشان روی هم جمع نشود.

  1. گذراندن زمان با دوستان

 نوشیدنِ یک فنجان چای یا قهوه در کنار خانواده یا دوستان، تاثیرِ شگفت ‌انگیزی بر روحیۀ دانش‌ آموزان دارد و میزان استرس آن ‌ها را تا حد قابل توجهی کاهش می ‌دهد؛ به طور کلی، اگر شخصی احساس تنهایی کند، سطح استرس در او افزایش می ­یابد. صحبت کردن با اشخاص مورد اطمینان، باعث می ‌شود احساس خیلی بهتری به انسان دست دهد.

  1. آب درمانی

آب درمانی یکی دیگر از راه‌ های کاهش استرس است. نوشیدنِ آبِ فراوان و دوش آب گرم می ‌تواند استرس را تا حد زیادی کاهش دهد. وجود روغن‌ های معطر در حمام، خاصیت آرامش‌ بخشی دوش آب گرم را دو چندان می ‌کند و در نهایت، قدرت یادگیری و عملکرد تحصیلی دانش ‌آموزان را بهبود می ‌بخشد.

  1. خواب کافی

خواب کافی برای حفظ سلامت روح و جسم ضروری است. اگر دانش ­آموزان خواب کافی نداشته باشند، میزان استرس در آن ‌ها افزایش خواهد یافت و این موضوع، تاثیر مستقیمی بر یادگیری آن ‌ها خواهد داشت. البته خواب ناکافی پیامدهای خطرناک ‌تر دیگری مانند افسردگی و بیماری را نیز در پی خواهد داشت. کودکان 6 تا 12 ساله باید 9 تا 12 ساعت در شبانه ‌روز بخوابند و نوجوانان بین 8 تا 10 ساعت.

تاثیر استرس بر یادگیری

همان ‌طور که پیش ‌تر گفتیم، استرس همیشه هم بد نیست. اگر استرس، کنترل ‌شده باشد، می ‌تواند سبب بهبودِ عملکرد مغز شود. کورتیزول سبب افزایش قند خون، متابولیسم و عملکرد حافظه می ‌شود و در نهایت، توانایی شناختی و فیزیکی را افزایش می ‌دهد. این میزان مفید از استرس، حتی به دانش ‌آموزان کمک می ‌کند تا به اهداف‌ خود برسند.

استرس حاد بر عملکرد مغز و در نهایت، قدرت یادگیری دانش ‌آموزان تاثیر منفی خواهد گذاشت. در سنین پایین، مغز انسان در برابر استرس بسیار آسیب ­پذیر است؛ در نتیجه، استرس  و اضطراب زیاد، می ‌تواند در رشدِ طبیعی مغز اختلال ایجاد کند و حتی خطر ابتلا به بیماری ‌های مختلف را در بزرگسالی افزایش دهد.

اگر دانش ‌آموزان تکنیک‌ های مدیریت استرس را از همان ابتدا بیاموزند، قدرت یادگیری‌ شان بهبود خواهد یافت، عملکرد بهتری خواهند داشت و به طور کلی، سلامت جسم و روحشان بهبود خواهد یافت.

0 پاسخ به "مدیریت استرس و تاثیر آن بر یادگیری"

ارسال یک پیام

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


تمامی حقوق این وب سایت برای دانیون محفوظ می باشد.
×

دانیونی عزیز!

 

سوالی از دانیون داری؟

 

روی دکمه زیر کلیک کن تا در واتزاپ سوالت رو از ما بپرسی
و یا به ایمیل info@dunion.ir ایمیل بزن

× از پشتیانی دانیون سوالی داری؟