تکنولوژی آموزشی چه تاثیری بر یادگیری دارد؟

تکنولوژی آموزشی چه تاثیری بر یادگیری دارد؟ برخی از والدین و معلم‌ ها، تکنولوژی را ابزار مناسب آموزش نمی‌دانند؛ چرا که معتقدند تکنولوژی، حواس دانش آموزان را پَرت می ‌کند. شاید این والدین و معلم ‌ها، استفاده از تبلت و تلفن همراه هوشمند را برای بچه ها ممنوع نکنند؛ اما به طور کلی، با آن موافق  هم نیستند؛ اما پدر و مادرها و معلم‌ ها به جای «تحمل کردنِ» تکنولوژی، می ‌توانند قدرتِ اپلیکیشن‌ ها و ابزارهای دیجیتال را در اختیار خود در بیاورند و از این طریق، فعالیت‌ های گروهی دانش‌ آموزان را افزایش دهند، خلاقیتِ آن‌ ها را تقویت کنند و در نهایت، یادگیری‌ شان را افزایش دهند.

تکنولوژی آموزشی، به خودی خود، به آموزش و یادگیری موثر منتهی نمی‌ شود. این تکنولوژی سودمند، مستلزمِ راهنمایی (معلم) و داشتنِ یک هدف (مربوط به سیستم آموزشی)  و بینش صحیح – پدر و مادرها – است. مدرسان برای استفاده از تکنولوژی در دوره ‌های آموزشی یا کلاس ‌های درس مدارس، باید به خوبی آموزش دیده باشد و استراتژی ‎‌های استفاده از این ابزار را به خوبی بشناسد. در این مقاله، خواهیم گفت تکنولوژی آموزشی چه تاثیری بر یادگیری دانش آموزان دارد و چرا معلمان و والدین  باید از این ابزار- در کلاس درس و خارج از کلاس درس- استفاده کنند. با دانیون همراه باشید.

 

تکنولوژی امکان دسترسی به منابع مفید را فراهم می‌ کند

 

دسترسی به اینترنت، به معنای دسترسی بیست و چهار ساعته به انواع منابع اطلاعات و مطالب آموزشی است. می ‌توانیم به روزترین مطالب را به صورت آنلاین بخوانیم یا تماشا کنیم. دانش آموزان نیز می ‌توانند به این مواد و مطالب دسترسی داشته باشند؛ از به‌ روزترین مطالب پژوهشی و اپلیکیشن ‌های آموزشی گرفته تا برقراری ارتباط با بهترین دانشگاه‌ های سراسر جهان. دانش آموزان باید در مورد چگونگی یافتنِ منابع معتبر و مفید، آموزش ببینند و نحوۀ استفاده از آن ‌ها را بدانند.

همچنین دانش آموزان با بهره بردن از تکنولوژی می ‌توانند با گروه‌ های آنلاین و انجمن ‌های مجازی ارتباط برقرار، و در پروژه ‌های گروهی شرکت کنند. مدرسان نیز با استفاده از سیستم مدیریت یادگیری، می توانند امکان دسترسی دانش ‌آموزان را به مطالب آموزشی (و منابع آموزشی کمکی) فراهم سازند. یادگیری ترکیبی (Blended learning) ، ترکیبی از تکنولوژی کلاس و یادگیری چهره‌ به چهره است و از بهترین راه‌ ها برای سازماندهی این نوع از آموزش به شمار می آید.

 

با اپلیکیشن رفع اشکال آنلاین دانیون می توانید در هر نقطه و هر زمان سوالات خود را از بهترین اساتید کشور بپرسید. برای دانلود اینجا را کلیک کنید.

 

تکنولوژی می ‌تواند مشارکت دانش آموزان را افزایش دهد

 

تکنولوژی آموزش می‌ تواند روندِ آموزش و یادگیری را مشارکتی و تعاملی کند و این کار باعث می ‌شود که  دانش آموزان در روندِ آموزش شرکت داشته باشند، مطالبِ ارائه ‌شده را درک کنند و در نهایت، روندِ یادگیری ‌شان بهبود یابد؛ همچنین تکنولوژی آموزشی باعث می ‌شود دانش آموزان به جای اینکه مواد و مطالب آموزشی را حفظ کنند، آن‌ ها را یاد بگیرند. تکنولوژی، امکانِ انجام بازی‌ های آموزشی، شرکت در آزمایش‌ های علمی در آزمایشگاه ‌های مجازی و سفرهای مجازی علمی را نیز برای دانش آموزان فراهم می سازد.

تکنولوژی‌ های آموزشی، مستلزمِ مشارکتِ فعالِ دانش آموزان است. تمرین ریاضی با رایانه، تفاوتِ چندانی با انجام تمرینات ریاضی با مداد و خودکار و کاغذ ندارد؛ اما استفاده از واقعیتِ افزوده (augmented reality) – واقعیت افزوده، به شرایطی می گویند که با ابزار کامپیوتری ایجاد می شود و چیزی را برای ما کاهش نمی دهد؛ بلکه بر ماهیت آن می افزاید و دقیقا شبیه دنیای واقعی، شبیه سازی می کند–  برای چالش ‌های ریاضی، بحثی کاملاً جداگانه است. این کار برای بسیاری از دانش آموزان، تجربۀ بسیار متفاوتی را خلق می ‌کند.

امکانات آموزشی برای معلم‌ ها بی‌ شمار است؛ به عنوان مثال، آن ‌ها می‌توانند از ابزارهای شبیه سازی استفاده کنند؛ با استفاده از تکنولوژی نشان دهند که طوفان چگونه ایجاد می ‌شود؛ یا از واقعیتِ مجازی برای نمایشِ عمل جراحی نشان دهند. بسیاری از مدارس، واقعیتِ مجازی (virtual reality) را وارد کلاس‌ های درس کرده ‌اند؛ آن ‌ها پیچیده ‌ترین مباحث، مانند شرحِ آناتومی بدن را با استفاده از واقعیت مجازی به دانش آموزان یاد می ‌دهند؛ بدین ترتیب، دانش آموزان این مطالب را از نزدیک لمس می‌ کنند و به خوبی یاد می‌ گیرند.

 

تکنولوژی می‌ تواند محدودیت‌ های کلاس درس را از بین ببرد

 

تکنولوژی، دیوار کلاس ‎‌های درس را از میان برداشته است. محیط‌ های آموزشی، محدودیتی ندارند. هر مبحثی، علاوه بر معلم ‌ها، توسطِ متخصص آن مبحث تدریس می ‌شود. در کشورهای پیشرفته با سیستم آموزشی پیشرفته، دانش آموزان می‌ توانند پست ‌های موجود در وبلاگِ دانشمندان مختلف را مطالعه کنند، عکس ‌های آن‌ ها را ببینند، سوالات‌ خود را از طریق ایمیل از دانشمندان بپرسند و حتی از طریق ویدیو کنفرانس، با آن‌ ها صحبت کنند؛ همچنین، دانش آموزان می ‌توانند آموخته‌های خود را با دانش آموزان دیگر کلاس ‌ها نیز به اشتراک بگذارند.

 

برای بهره مندی و شرکت در کلاس های خصوصی آنلاین دانیون تحت نظر مجرب ترین اساتید اینجا را کلیک کنید.

 

تکنولوژی می ‌تواند دانش آموزان را به خودیادگیری تشویق کند

 

تکنولوژی آموزشی چه تاثیری بر یادگیری دارد؟ در کلاس ‌های سنتی، دانش آموزانی که می ‌خواهند مطالب و مفاهیم جدیدی را بیاموزند، باید راه گذشتگان را پیش بگیرند، همواره از آن‌ ها سوال بپرسند و پیروی کنند و در نهایت، کمی هم عقب خواهند ماند! اما تکنولوژی باعث شده است که دانش آموزان با تمرینات آنلاین بتوانند روندِ پیشرفت خود را سرعت ببخشند. آن دسته از دانش آموزانی که برای یادگیری به زمان و تمرین بیشتری نیاز دارند، می‌ توانند خارج از کلاس، به کار و تمرین بپردازند. دانش آموزانی که همواره در پی چالش هستند نیز می ‌توانند از این تکنولوژی ‌های متعدد آموزشی استفاده کنند.

دانش آموزان هر لحظه که بخواهند، می‌ توانند به منابع آنلاین دسترسی داشته باشند. معلم ‌ها نیز می ‌توانند منابع متعددی را در اختیار دانش آموزان قرار دهند؛ همچنین تمرین خودیادگیری  به دانش آموزان کمک می ‌کند مهارت ‌های مربوط به قرن بیست و یکم را بیاموزند و حتی برای آیندۀ شغلی ‌شان برنامه ‌ریزی کنند.

 

تکنولوژی می ‌تواند سبب پیشرفت تکنیک ‌های خلاقانه تدریس شود

 

تکنولوژی، نحوۀ دسترسی ما را به اطلاعات تغییر داده، همچنین بر روندِ یادگیری ما نیز تاثیر گذاشته است. معلم ‌ها دیگر نیازی نیست مطالب را به صورت مرحله به مرحله به دانش آموزان یاد بدهند، بلکه کافی ست به عنوان یک راهنما در کنار آن‌ ها حضور داشته باشند؛ به عنوان مثال، معلم ‌ها در مواقع ضروری می ‌توانند از ویدیو کنفرانس برای تدریس استفاده کنند یا اینکه از سیستم‌ های مختلف برای ارزیابی دانش آموزان بهره ببرند و فضا و مطالب را با نیازهای آن ‌ها همسو کنند.

 

0 پاسخ به "تکنولوژی آموزشی چه تاثیری بر یادگیری دارد؟"

ارسال یک پیام

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


تمامی حقوق این وب سایت برای دانیون محفوظ می باشد.
×

دانیونی عزیز!

 

سوالی از دانیون داری؟

 

روی دکمه زیر کلیک کن تا در واتزاپ سوالت رو از ما بپرسی
و یا به ایمیل info@dunion.ir ایمیل بزن

× از پشتیانی دانیون سوالی داری؟