تا چه اندازه والدین باید همراه دانش آموزان باشند؟

والدین می ‌توانند در تمام دوران تحصیل و زندگی، در کنار فرزندانشان باشند و همواره با پشتیبانی‌ هایشان سبب دلگرمی آن‌ ها شوند. این همراهی در دوران مدرسه، از روز اول ورود به مدرسه یا مهد کودک تا آخرین روز تحصیل، بسیار مثمرثمر خواهد بود و نقش شگفت انگیزی بر یادگیری و حتی شکل‌ گیری شخصیت دانش آموزان خواهد داشت؛ اما این همراهی از چه زمانی و در چه زمینه‌ هایی باید صورت بگیرد؟ میزان این همراهی چقدر باید باشد؟ همراهی والدین چه تاثیری بر موفقیت و شخصیت دانش آموزان دارد؟ اگر والدین پاسخ این سوالات را بدانند، می ‌توانند گامی بلند جهت موفقیت تحصیلی و اجتماعی فرزندان خود بردارند.

چه چیزی می ‌تواند موفقیتِ تحصیلی را تضمین کند؟ این تضمین‌ کننده، نه موقعیتِ اجتماعی و اقتصادی دانش آموز است و نه مدارس با شهریه‌ های بسیار بالا! چیزی که می ‌تواند موفقیتِ دانش آموز را تا حد زیادی تضمین کند، تشویق‌ های والدین و همراهی آن‌ ها در روندِ تحصیل و یادگیری دانش آموزان است. تا چه اندازه والدین باید همراه دانش آموزان باشند؟ وقتی والدین در روند یادگیری و تحصیل با دانش آموزان همراه باشند، آن ها دلگرم می ‌شوند و احساس می ‌کنند کسی آن‌ ها را حمایت می ‌کند. این همراهی و حمایت، اشتیاق یادگیری و تحصیل را در آن‌ ها بیشتر می ‌کند و باعث می ‌شود نه فقط در دوران تحصیل در مدرسه و دانشگاه، بلکه تا آخر عمرشان مشتاق یادگیری باشند. در این مطلب، به شما خواهیم گفت که این همراهی باید تا چه اندازه و در چه زمینه‌ هایی باشد. با دانیون همراه باشید.

همراهی والدین چه اهمیتی دارد؟

امروزه، حضورِ والدین در کنار دانش آموزان بیش از هر زمان دیگری اهمیت دارد؛ چرا که این همراهی، روز به روز در حال کاهش است. پژوهش‌ ها نشان می ‌دهند که حتی والدینی که گمان می ‌کنند در روند تحصیل و یادگیری، با فرزندان‌ خود همراه هستند و ارتباط نزدیکی هم با معلمان آن‌ ها دارند، همراهی موثری ندارند. در دنیای مدرن، والدین به دلیل مشغله‌ های متعدد، کمتر در جریان فعالیت‌ های مدرسه قرار دارند و کمتر در جلسات اولیا و مربیان شرکت می ‌کنند. آمدنِ والدین به مدرسه و دیدار با معلم‌ ها، اولین گام همراهی آن‌ ها با دانش آموزان است. تعامل میان معلم‌ ها و والدین، تاثیر شگرفی بر روند یادگیری و شکوفایی دانش آموزان دارد. خانه، مکانِ دیگری برای این همراهی است. والدین، شرایط خانه را برای آسایش دانش آموزان مهیا ، و در انجام تکالیف و رفع مشکلات درسی، به آن‌ ها کمک می ‌کنند. همراهی والدین با دانش آموز، سبب بهبود یادگیری، افزایش نمرات و حتی عزت نفس آن‌ ها خواهد شد؛ در نتیجه، این همراهی هم روی پیشرفت و یادگیری دانش آموزان تاثیر می ‌گذارد و هم روی شخصیت آن‌ ها.

والدین از چه زمانی باید با دانش آموزان همراه شوند؟

و اما والدین از چه زمانی باید با دانش آموزان همراه شوند؟  والدین از همان اولین روز اول ورود فرزندشان به مدرسه یا مهد کودک، باید حمایت و همراهی‌شان را آغاز کنند. مطالعات نشان می ‌دهند که هر چه این همراهی پشتیبانی بیشتر باشد، احتمال موفقیت دانش آموز در آینده بیشتر خواهد بود.

نحوۀ همراهی والدین با دانش آموزان

همۀ فعالیت‌ هایی که والدین جهت موفقیت فرزنداشان در تحصیل و زندگی انجام می ‌دهند، همراهی و پشتیبانی محسوب می ‌شود؛ اما نحوۀ همراهی والدین با فرزندان دانش آموزشان باید چگونه باشد؟ آماده کردن دانش آموز برای رفتن به مدرسه، شرکت در جلسات انجمن اولیا و مربیان، کمک در انجام تکالیف و ارزش قائل شدن برای تحصیل و درس خواندن، همه و همه، همراهی و حمایت به شمار می ‌رود. این همراهی، نقش مهمی در موفقیتِ دانش آموزان خواهد داشت. در ادامه، به انواع این همراهی و چگونگی آن‌ ها خواهیم پرداخت.

  1. ارتباط والدین با معلم‌ ها و مدرسه

همراهی والدین فقط به محیط خانه محدود نمی ‌شود، بلکه آن‌ ها باید گاهی به مدرسه بیایند، با معلم‌ ها صحبت کنند و همچنین در جلسات شرکت کنند. والدین باید همواره با معلم‌ ها ارتباط داشته باشند و در مورد وضعیت تحصیلی و رفتاری فرزندشان با آن‌ ها صحبت کنند. ایجاد چنین ارتباطی، سبب شکل گیری فضایی بسیار مناسب برای یادگیری و پرورش خواهد بود.

در این دیدارها، معلم‌ ها می ‌توانند پیشنهاداتی جهت بهبود ارتباط میان والدین و دانش آموزان ارائه دهند و همچنین، والدین می ‌توانند اطلاعات موثری را در مورد دانش آموزان در اختیار معلم‌ ها قرار دهند که معلم‌ ها پیش‌ تر، از آن اطلاعاتی نداشتند. هر دو می ‌توانند تاثیر مثبتی در بهبود تجربۀ یادگیری دانش آموزان داشته باشند؛ به علاوه، اگر معلم از شرایط زندگی دانش آموز آگاه باشد، بهتر می ‌تواند با او ارتباط برقرار کند.

  1. همراهی در خانه

دانش آموزان برای انجام تکالیف مدرسه به دانش والدین نیاز دارند. وقتی والدین در خانه به دانش آموزان کمک می ‌کنند، در واقع، سبب افزایش اعتماد به نفس، عزت نفس، انگیزه و توانایی آن‌ ها می ‌شوند. والدین برای اینکه بدانند چگونه می ‌توانند به بهترین نحو، فرزندشان را در امر یادگیری و تحصیل یاری کنند، می ‌توانند از معلم‌ ها کمک بگیرند؛ به عنوان مثال، می ‌توانند از آن‌ ها بخواهند منابع مهم یا روش‌ های آموزش را به آن‌ ها معرفی کنند.

تاثیراتِ همراهی والدین بر دانش آموزان

والدین نقش بسیار موثری در یادگیری و موفقیت تحصیلی دانش آموزان دارند. آثار همراهی والدین با دانش آموزان حتی در فعالیت‌ های کلاسی آن‌ های نیز به وضوح مشهود است. هر چه میزان این همراهی بیشتر باشد، انگیزه، رفتار و یادگیری دانش آموزان نیز بیشتر خواهد شد. دانش آموزانی که والدین‌شان همراه و پشتیبان آن ها هستند:

  • نمرات بالاتری کسب می ‌کنند؛
  • احتمال اینکه وارد دانشگاه شوند بیشتر است؛
  • اعتماد به نفس و انگیزۀ بیشتری دارند؛
  • رفتار بهتری دارند؛
  • دارای مهارت‌ های اجتماعی بهتری هستند.

0 پاسخ به "تا چه اندازه والدین باید همراه دانش آموزان باشند؟"

ارسال یک پیام

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


تمامی حقوق این وب سایت برای دانیون محفوظ می باشد.
×

دانیونی عزیز!

 

سوالی از دانیون داری؟

 

روی دکمه زیر کلیک کن تا در واتزاپ سوالت رو از ما بپرسی
و یا به ایمیل info@dunion.ir ایمیل بزن

× از پشتیانی دانیون سوالی داری؟