ایجاد انگیزه برای دانش آموزان

ایجاد انگیزه برای دانش آموزان از آنچه که فکر می کنیم بسیار با اهمیت تر است . شاید روزی چندین بار، چندین ویدیو در یوتیوب نگاه کنید یا در اینستاگرام و فیسبوک چرخ بزنید، بدون اینکه خسته شوید؛ اما هر روز فاصله ‌تان با فصل امتحانات کمتر و کمتر می ‌شود. گاهی می ‌ترسید، گاهی مضطرب می ‌شوید؛ اما نمی ‌دانید از کجا باید آغاز کنید. هرچه بیشتر بترسید و مضطرب شوید، کارتان سخت‌ تر می ‌شود. اگر در چنین شرایطی قرار دارید، هرچه سریع ‌ت، باید چاره ‌ای بیندیشید، در خودتان انگیزه ایجاد کنید و مطالعه را از سر بگیرید. در این مقاله، استراتژی متعددی را خواهیم گفت که با به کارگیری آن‌ ها ، می ‌توانید در خودتان انگیزه ایجاد کنید و مطالعه کردن را از همین حالا آغاز کنید؛ با دانیون همراه باشید!

 

چگونه با انگیزه شویم و مطالعه را آغاز کنیم؟

 

ایجاد انگیزه برای دانش آموزان

 

ایجاد انگیزه برای دانش آموزان به چه ترتیبی انجام شود بهتر است؟ چه نکته مهمی ! گاهی پیش می ‌آید که انگیزه ‌مان را از دست می ‌دهیم و به هر دلیلی، رمقی برای آغاز مطالعه و کار نداریم؛ اما نباید اجازه دهیم این شرایط ادامه پیدا کند، باید هرچه زودتر به فکر راه چاره باشیم؛ اما چگونه با انگیزه شویم و مطالعه را آغاز کنیم؟ خوشبختانه، تکنیک‌ های متعددی برای دوری از تنبلی و بی ‌انگیزگی وجود دارد که اگر به آن‌ ها عمل کنید، باانگیزه خواهید شد، درس خواندن را آغاز خواهید کرد و در نهایت، در مسیر موفقیت قرار خواهید گرفت. در ادامه، این تکنیک‌ ها را برایتان خواهیم گفت.

 

 1. دلیل به تعویق انداختنِ کارهایتان را پیدا کنید

در قدم اول، باید دلیل به تعویق انداختن کارهایتان را پیدا کنید. به تعویق انداختنِ کارها، مشکل بسیار پیچیده ای است که می ‌تواند دلایلِ متعددی داشته باشد. در اینجا، چند دلیلِ به تعویق انداختنِ کارها را برایتان خواهیم گفت:

 • با خودتان می ‌گویید که تکالیف یا درس‌ هایتان فراتر از توانایی شما هستند؛
 • با به تعویق انداختنِ کارهایتان می ‌خواهید در مقابل والدین یا معلم‎ هایتان بایستید؛
 • مباحث درسی ‌تان را دوست ندارید؛
 • منتظرِ یک زمان مناسب برای شروع هستید؛
 • درس‌ ها و کارهایتان آن قدر روی هم تلنبار شده اند که اصلاً نمی ‌دانید از کجا باید شروع کنید.

پیدا کردنِ دلیلِ این تعویق، اولین قدم برای باانگیزه شدن است. اگر دلیل آن را پیدا کنید، نکاتِ زیر، شما را به سوی موفقیت و باانگیزه شدن، پیش خواهد برد.

 

 1. مواد و مطالب درسی ‌تان را به چندین قسمت تقسیم کنید

یکی از دلایل اصلی به تعویق انداختنِ کارها، تلنبارِ شدنِ مطالب درسی است. باید مواد و مطالب درسی‌ تان را به چندین قسمت تقسیم کنید، سپس خودتان را موظف کنید که روزانه، قسمتی از آن‌ ها را انجام دهید. فقط یادتان باشد که برای هر روز، باید مقدار مشخص و واقع‌ گرایانه ‌ای را مشخص کنید!

 

 1. به خودتان جایزه دهید

وقتی به هر قسمت از برنامه ‌تان به طور کامل عمل کردید، به خودتان جایزه دهید و یک استراحت کوتاه کنید. در زمان استراحت، می ‌توانید کارهای مورد علاقه‌ تان را انجام دهید؛ برای مثال، ساز بنوازید، سری به شبکه‌ های اجتماعی بزنید، تلویزیون ببینید یا هر کار دیگری که خوشحالتان می کند انجام دهید. این جایزه‌ های کوتاه، بخشِ لذت انگیز و اثربخشِ تقسیم‌ بندی کارهاست.

 

 1. عادت کنید

همان طور که می ‌دانید، انسان، اسیر عادت‌ هایش است. عادت‌ های ما آن قدر قوی هستند که اگر یک برنامه و روال مطالعاتی مشخصی را برای خودتان تعیین و به آن عادت کنید، خواهید دید که دیگر نمی ‌توانید در زمان مطالعه، به استراحت و تفریح فکر کنید؛ اما این عادت را چگونه شکل دهیم؟ شکل ‌گیری یک عادت، بیست تا سی روز طول می ‌کشد؛ در نتیجه، باید برنامۀ دقیقی را برای خودتان مشخص کنید و بیست تا سی روز، طبق آن عمل کنید تا در نهایت، درس خواندن در ساعات مشخص، برایتان به یک عادت تبدیل شود.

 

 1. اهدافتان را مشخص کنید

یکی از بهترین راه‌ ها برای باانگیزه شدن، تعیینِ هدف است. باید بدانید که اصلاً چرا می ‌خواهید درس بخوانید و موفق شوید. لیستی از اهدافتان از درس خواندن تهیه کنید؛ به عنوان مثال:

 • کسب دانش را دوست دارم؛
 • می ‌خواهم معلم شوم؛
 • می ‌خواهم وارد یک دانشگاه معتبر شوم؛
 • می ‌خواهم شغل خوبی داشته باشم؛
 • می ‌خواهم در آینده زندگی مرفهی داشته باشم؛
 • دوست ندارم بعداً حسرت بخورم که چرا تلاش نکردم.

این لیست را روی میز مطالعه ‌تان قرار دهید و هر وقت احساس کردید که دیگر انگیزه‌ ای ندارید، به سراغش بروید و آن را مرور کنید.

 

 1. مباحث خسته ‌کننده را برای خودتان جذاب کنید

وقتی مبحث یا درسی بسیار خسته‌ کننده است و به همین دلیل دوست ندارید آن را بخوانید، از خودتان بپرسید: «آیا این مبحث واقعاً کسل ‌کننده است یا من به خودم تلقین می ‌کنم؟» اگر مبحثی به نظرتان کسل‌ کننده می ‌آید، با سوال پرسیدن، آن مبحث را برای خودتان جذاب کنید؛ مثلاً از خودتان بپرسید:

 • این تکنیک یا نظریه، چه زمان به وجود آمد؟
 • چه کسی برای اولین بار آن را مطرح کرد؟
 • این نظریه یا تکنیک، چه مشکلی را حل کرد؟
 • اگر این نظریه یا تکنیک وجود نداشت، دنیا چگونه بود؟

اگر سوالات درستی را مطرح کنید و به دنبال پاسخ‌ هایشان بروید، شک نکنید که آن مبحث یا درس خاص، برایتان جذاب خواهد شد.

 

 1. درس را یا بگیرید، حفظ نکنید!

سعی کنید آنچه را می ‌خوانید، حسابی یاد بگیرید و فقط به فکر حفظ کردن نباشید. درکِ یک مبحث، نیازمند مراجعه به نمونه‌ های متعدد است. وقتی درسی را درک می ‌کنید، انگیزۀ بسیاری در شما ایجاد خواهد شد.

 

 1. تمرین و تکرار را فراموش نکنید

مبحثی را که مطالعه می ‌کنید کنار نگذارید، بلکه در فواصل زمانی کوتاه، همواره آن را تکرار کنید تا برای همیشه در ذهنتان بماند. تکرار ، به مغز شما فرصت می ‌دهد تا اطلاعات جدید را در خود ثبت کنید.

در  قسمت دوم این مقاله – ایجاد انگیزه برای دانش آموزان <بخش دوم> – 9 نکته و تکنیک کلیدی دیگر را برایتان خواهیم گفت!

1399/12/05

0 پاسخ به "ایجاد انگیزه برای دانش آموزان"

ارسال یک پیام

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


تمامی حقوق این وب سایت برای دانیون محفوظ می باشد.
×

دانیونی عزیز!

 

سوالی از دانیون داری؟

 

روی دکمه زیر کلیک کن تا در واتزاپ سوالت رو از ما بپرسی
و یا به ایمیل info@dunion.ir ایمیل بزن

× از پشتیانی دانیون سوالی داری؟