ایجاد انگیزه برای دانش آموزانی که کارهای خود را به تعویق می اندازند

ایجاد انگیزه برای دانش آموزانی که کارهای خود را به تعویق می اندازند ، چندان هم دشوار و دور از دسترس نمی باشد. در قسمت اول این مقاله، – ایجادِ انگیزه برای درس خواندن – در خصوص دلایل بی رغبتی و بی انگیزگی دانش آموزان نسبت به درس خواندن و به تعویق انداختن کارهایشان، برایتان گفتیم. در ادامه، 9 تکنیک دیگر برای غلبه بر این مشکل را برایتان بازگو خواهیم کرد. با دانیون همراه باشید.

. انتظار نداشته باشید همیشه پرانرژی و باانگیزه باشید!

یکی از راه‌ های رفع بی ‌انگیزگی این است که بپذیریم همیشه نباید شاد و باانگیزه باشیم. هیچ کس همیشه باانگیزه نیست؛ بنابراین هیچ‌ وقت منتظر این نباشید که اول با انگیزه شوید و بعد کارتان را آغاز کنید؛ به همین دلیل است که باید یک عادت و روال مشخصی برای خودتان درست کنید و همیشه و تحت هر شرایطی، طبق آن پیش بروید.

. مغزتان را ورزش دهید

برای اینکه انگیزه بگیرید، باید همواره مغزتان را ورزش دهید؛ در واقع، باید فکر کنید مغزتان یک ماهیچه است و با ورزش کردن، قوی خواهد شد. تمرکزتان را افزایش دهید. افزایش تمرکز و ورزش ذهنی، مستلزمِ تکرار و تداوم است، چرا که یک روندِ تدریجی است و اثرش را به مرور زمان نشان می ‌دهد.

هرگز از ورزش ذهنی غافل نشوید، حتی وقتی درس نمی ‌خوانید! ورزش ذهنی را از طریق تفکر، مطالعۀ آزاد یا درست کردنِ پازل انجام دهید. هرچه روش‌ های ورزش مغزتان متنوع‌ تر باشد، مغزتان قوی ‌تر و منعطف ‌تر خواهد بود. یادتان باشد که ورزش مغز هم مثل ورزش بدن، هم به استراحت نیاز دارد و هم به تمرین؛ بنابراین باید شب‌ ها حداقل هشت ساعت بخوابید (برخی از دانش آموزان به 9 تا 10 ساعت خواب نیاز دارند.) !

مواد مغذی، یکی دیگر از جنبه‌ های ورزش مغز است. مغز شما برای عملکرد مناسب، به اسیدهای چرب نیاز دارد. سالمون، آووکادو و دانه‌ های روغنی، منابع خوبی از اسیدهای چرب هستند. انواع لوبیا، تخمۀ کدو، آب انار و شکلات تلخ، جزو مغذی ‌ترین غذاهای مغز به شمار می آیند.

. مدیریت زمان را از یاد نبرید!

تحت هیچ شرایطی، مدیریت زمان را از یاد نبرید. برنامه ‌ریزی و مدیریت زمان، نوعی تعهد است که به شما کمک می ‌کند باانگیزه باقی بمانید. برای درس‌ ها و دیگر کارهایتان، برنامه‌ ریزی دقیق و منظمی انجام دهید تا هنگام امتحانات، حسابی آماده باشید.

. به صورت گروهی درس بخوانید

درس خواندن گروهی می ‌تواند باعث ایجاد انگیزه در شما شود. البته برای درس خواندن باید هم‌گروهی‌ های مناسبی انتخاب کنید، اشخاصی منظم و با انگیزه! بهتر است اعضای گروهتان بیشتر از 4 نفر نباشد. اگر تعدادتان زیاد باشد، حواستان پرت خواهد شد و در نهایت، کیفیت مطالعه ‌تان پایین خواهد آمد. مطالعۀ گروهی، بسیار جذاب است. در درس خواندن گروهی، می ‌توانید:

  • متوجه عادات خوب و بدتان شوید؛
  • نکاتِ درسی مهم را از هم‌ گروهی‌ هایتان بپرسید؛
  • با همفکری یکدیگر، پاسخ‌ های کامل تری برای سوالات خود پیدا کنید؛
  • متوجه می شوید که همۀ انسان‌ ها، نقاط ضعف و نقاط قوت دارند؛
  • اگر مبحثی را متوجه نشوید، از هم‌گروهی‌ هایتان می ‌پرسید.

. به طور مرتب ورزش کنید

معمولاً وقتی درس‌ هایتان سنگین می ‌شود، از ورزش کردن غافل می ‌شوید؛ اما تا جایی که می ‌توانید، روزانه 20 تا 30 دقیقه فعالیت ورزشی را در برنامۀ روزمره ‌تان بگنجانید. اگر می ‌خواهید همیشه باانگیزه باشید و مطالعۀ موثر داشته باشید، باید به طور مرتب ورزش کنید. ورزش کردن باعث می ‌شود اکسیژن، خون و مواد مغذی به مغزتان برسد و در نهایت، تمرکز بالاتری داشته باشید و قدرت یادگیری ‌تان نیز بهبود پیدا کند. حتی پژوهش‌ ها نشان می ‌دهد که اگر بلافاصله بعد از مطالعه، یک ورزش سبک انجام دهید، اطلاعات جدید را راحت‌ تر به خاطر خواهید آورد!

. همواره به خودتان بگویید که شرایط سخت، همیشگی نیست!

درس خواندن برای امتحان، مثل یک مسابقۀ سخت و ناتمام است؛ اما می ‌دانیم که تمام خواهد شد. روزهایی که انگیزه ندارید، همواره به خودتان یادآوری کنید که این روزها می ‌گذرد و ماندگار نیست و در انتها، چیزهای زیادی را برای شما به ارمغان می آورد. این کار باعث می ‌شود نوری را که در انتهای تونل تاریک است، ببینید و انگیزه ‌تان بیشتر شود.

. روی روندِ مطالعه تمرکز کنید و به فکر نتیجه نباشید!

وقتی مطالعه می ‌کنید، خیلی سخت است که در همان ابتدای کار، بتوانید ثمرۀ آن را تصور کنید. به همین دلیل است که باید با انگیزه و انرژی روی روند کار تمرکز کنیم، نه روی نتیجۀ آن! برای مثال:

  • آیا کاملاً طبق برنامه‌ تان عمل کردید؟ به خودتان تبریک بگویید!
  • آیا هنگام مطالعه، گوشی تلفن همراه را در اتاق دیگر گذاشتید تا حواستان پرت نشود؟ همیشه این کار را انجام دهید!

اگر مسیر مطالعه را به درستی طی ، و عادت‌ های درست را ایجاد کنید، نتیجۀ خوب، خودش حاصل خواهد شد!

. هرآنچه حواستان را پرت می ‌کند از خود دور کنید

بسیاری از دانش آموزان، نیمی از حواسشان متوجه کتاب است و نیمی دیگر متوجه شبکه‌ های اجتماعی. یادتان باشد که هنگام مطالعه، باید همۀ عوامل پرت کنندۀ حواس را از خودتان دور کنید!

. اگر شروع درس خواندن برایتان دشوار است، ساعت یا زمان‌سنج خود را برای 10 دقیقه دیگر کوک کنید

گاهی شروع کردن، دشوارترین بخشِ کار است؛ اما یادتان باشد که ترس از شروع کار، حتی از انجامِ خودِ کار نیز دشوارتر است. به محض اینکه کارتان را آغاز کنید، خواهید دانست که کارتان آنقدرها هم که فکر می ‌کردید سخت نیست؛ بنابراین اگر شروع کردن برایتان سخت است، ساعت خود را برای مثلا، 10 دقیقه دیگر کوک کنید.

نتیجه گیری

کلید اصلی باانگیزه شدن، سازمان ‌دهی زمان و کارهاست. کافی ست بدانید که چگونه می ‌توانید از توانایی‌ های بی ‌حد ذهنتان استفادۀ بهینه کنید. اگر نکات بالا را رعایت کنید، دیری نمی ‌گذرد که به دانش آموزی موفق و باانگیزه تبدیل می ‌شوید که کارهایش را به تعویق نمی ‌اندازد!

0 پاسخ به "ایجاد انگیزه برای دانش آموزانی که کارهای خود را به تعویق می اندازند"

ارسال یک پیام

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


تمامی حقوق این وب سایت برای دانیون محفوظ می باشد.
×

دانیونی عزیز!

 

سوالی از دانیون داری؟

 

روی دکمه زیر کلیک کن تا در واتزاپ سوالت رو از ما بپرسی
و یا به ایمیل info@dunion.ir ایمیل بزن

× از پشتیانی دانیون سوالی داری؟