استفاده از رایانه چه تاثیری بر روند یادگیری دانش آموزان دارد؟

استفاده از رایانه چه تاثیری بر روند یادگیری دانش آموزان دارد؟ با اطمینان می ‌توان گفت که تکنولوژی، همۀ ابعادِ زندگی دانش آموزان را نیز تحت تاثیر قرار داده است؛ از آموزش و یادگیری گرفته تا تفریح و سرگرمی! یکی از نماینده‌ های تکنولوژی در زمینۀ آموزش و یادگیری، لپ تاپ است؛ اما استفاده از لپ تاپ، چه تاثیری بر روند یادگیری دانش آموزان دارد؟ این ابزار مدرن، روندِ یادگیری و همچنین آموزش را بسیار آسان ‌تر و لذت‌ بخش ‌تر کرده است. این ابزار، به معلم‌ ها کمک می ‌کند که کلاس را بهینه تر برگزار کنند و به دانش آموزان کمک می ‌کند تا بتوانند به منابع و مطالب بیشتری دسترسی داشته باشند و همچنین آن‌ ها را بهتر سازماندهی و دسته ‌بندی کنند؛ اما نباید از یاد برد که اگر این ابزار یادگیری به درستی استفاده نشود، می ‌تواند تاثیر مخربی بر یادگیری و پیشرفت دانش آموزان داشته باشد. در این مقاله، به تاثیر لپ تاپ بر یادگیری دانش آموزان، معایب و مزایا و نحوۀ استفادۀ درست از آن، می ‌پردازیم. با دانیون همراه باشید!

 

مزایای استفاده از رایانه در روند یادگیری

استفاده از رایانه می ‌تواند روند یادگیری و آموزش را متحول کند. برخی از مزایای استفاده از لپتاپ در مسیر پیشرفت دانش آموزان عبارت اند از:

استفاده از رایانه چه تاثیری بر روند یادگیری دانش آموزان دارد؟

 

  1. آموزش مفید و لذت ‌بخش با رایانه

رایانه، هم می تواند روند آموزش را متحول کند و هم روند یادگیری را متفاوت سازد؛ در واقع، این ابزار نوین، اهداف آموزشی معلم‌ ها و نیازهای دانش آموزان را برآورده می ‌کند. لپ تاپ باعث می ‌شود استانداردهای آموزش بهتر رعایت شوند و همچنین، محیط آموزشی پویا تر و مفیدتر باشد. استفاده از لپ تاپ، روند آموزش و یادگیری را بسیار جذاب ‌تر می ‌سازد. معلم‌ هایی که در تدریس، از لپ تاپ استفاده می ‌کنند؛ انرژی کمتری را صرف تدریس مطالب درسی می ‌کنند و در نتیجه، در برخورد و رفتار با دانش آموزان، بسیار با نشاط ‌تر و پر انرژی ‌تر خواهند بود.

 

  1. یادگیری عمیق ‌تر با استفاده از رایانه

 پژوهش‌‌ ها و تحقیقات صورت‌ گرفته در این زمینه حاکی از آن هستند که اگر دانش آموزان در خانه یا مدرسه از لپ‌تاپ استفاده کنند، درس‌ هایی مانند ریاضی، علوم و زبان انگلیسی را بهتر یاد می ‌گیرند. دانش آموزان با استفاده از لپ تاپ و اینترنت می ‌توانند به منابع مختلفی دسترسی داشته باشند و با مطالعۀ آن‌ ها، مطالب و مباحث درسی را عمیق‌ تر یاد بگیرند.

 

  1. استفاده از رایانه برای ارسال تکالیف

اگر دانش آموزان در کنار لپ ‌تاپ، به اینترنت هم دسترسی داشته باشند، می ‌توانند تکالیفشان را برای معلم‌ ها ایمیل کنند و دیگر نیازی نیست آن‌ ها را چاپ کنند و تحویل معلم بدهند. معلم نیز می ‌تواند تکالیف آن ها را  تصحیح کند و از طریق همان ایمیل به آن ها بازگرداند؛ بدین ترتیب، معلم می ‌تواند این برگه‌ ها را به صورت دقیق‌تر بررسی کند و به جزئیات آن ها نیز بپردازد.

 

  1. رایانه ابزاری برای افزایش سرعت کارها و نظم بخشیدن به امور است

بیشتر دانش آموزانی که از لپ تاپ، به عنوان ابزاری برای یادگیری استفاده می ‌کنند، معتقدند که لپ تاپ باعث می ‌شود کارهایشان را با سرعت بالاتری انجام دهند، برنامه ریزی بهتری داشته باشند، مطالبشان را بهتر سازماندهی کنند و بتوانند مطالب مفید تری را برای ارائه در کلاس فراهم سازند.

 

  1. رایانه به افزایش نمرات منجر می شود

لپ تاپ می تواند به پیشرفت دانش آموزان در همۀ مقاطع تحصیلی کمک کند. نتایج تحقیقات نشان می ‌دهد دانش آموزانی که از لپ تاپ بهره می برند، نمرات بالاتری را در امتحانات خود کسب می ‌کنند؛ به علاوه، این دانش آموزان در مقایسه با محصلانی که از لپ تاپ استفاده نمی ‌کنند، در نوشتن نیز ماهرتر هستند.

 

  1. رایانه و مهارت استفاده از کامپیوتر

گذشته از همۀ این‌ ها،  استفاده از لپ تاپ، نقش بسیار موثری در بهبود مهارت کامپیوتری  دانش آموزان خواهد داشت!

 

معایب استفاده از رایانه

استفاده از رایانه چه تاثیری بر روند یادگیری دانش آموزان دارد؟ لپتاپ، ابزاری گران قیمت و قدرتمند است. اطمینان حاصل کردن از اینکه دانش آموزانِ مقاطع راهنمایی و دبیرستان، از این ابزار مدرن به درستی استفاده می ‌کنند یا خیر، کمی دشوار است. تحقیقات انجام شده نشان می دهد که برخی از دانش آموزان، از لپ تاپ برای تقلب در امتحانات، هک کردن کسب و کارها و دانلود کردن محتوای نامناسب استفاده می ‌کنند؛ به علاوه، اگر این دانش آموزان از لپ تاپ برای دسترسی به رسانه های اجتماعی هم استفاده کنند، لپ تاپ بیشتر از آنکه ابزاری برای یادگیری و پیشرفت‌شان باشد، به ابزارِ برهم زنندۀ تمرکز آن ها و حواس ‌پرتی‌ شان تبدیل می ‌شود؛ چراکه آن ها به جای تمرکز روی یادگیری مطالب درسی ‌شان، به تماشای ویدیوهای یوتیوب یا پست‌ های شبکه‌ های مجازی مشغول می شوند.

 

چگونه تعادل را برقرار کنیم؟

 لپ تاپ اگر به درستی استفاده شود، می ‌تواند از قدرتمندترین ابزارهای یادگیری و آموزش باشد. این ابزار، یادگیری دانش آموزان را بهبود می ‌بخشد. برای اینکه لپ تاپ، ابزاری مفید باشد، نه مخرب، باید آزادی‌ های دانش آموزان در استفاده از لپ تاپ را محدود کرد؛ به عبارت دیگر، باید بر استفادۀ دانش آموزان از لپ تاپ، نظارت داشت.

 

سخن آخر

استفاده از رایانه چه تاثیری بر روند یادگیری دانش آموزان دارد؟ در نهایت می توان گفت که این ابزار، یکی از موثرترین ابزارها در پیشرفت دانش آموزان و افراد، به شمار می آید.

0 پاسخ به "استفاده از رایانه چه تاثیری بر روند یادگیری دانش آموزان دارد؟"

ارسال یک پیام

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


تمامی حقوق این وب سایت برای دانیون محفوظ می باشد.
×

دانیونی عزیز!

 

سوالی از دانیون داری؟

 

روی دکمه زیر کلیک کن تا در واتزاپ سوالت رو از ما بپرسی
و یا به ایمیل info@dunion.ir ایمیل بزن

× از پشتیانی دانیون سوالی داری؟