آموزش مجازی

آموزش مجازی

تغییر و دگرگونی، هیچ وقت آسان نبوده و نیست. تغییر و دگرگونی در نحوۀ آموزش و تحصیل نیز همین طور است. از ابتدای پیدایشِ مدرسه و تحصیل، شاگردان، رو به روی معلم می ‌نشستند، به حرف‌ هایش گوش می ‌دادند، سوالاتشان را مطرح می ‌کردند و در نهایت، امتحان می ‌دادند. با پیشرفتِ تکنولوژی، امکان برگزاری کلاس‌ های آنلاین و آموزش مجازی نیز پدید آمد؛ در حال حاضر، آموزش مجازی بسیار پیشرفته‌ تر شده است و فقط به برگزاری کلاس‌ های آنلاین محدود نمی ‌شود. اپلیکیشن‌ ها و پلت ‌فرم‌ های متعدد، امکان برگزاری کلاس‌ های آنلاین، پرسش و پاسخ، برگزاری آزمون و حتی ارائۀ تکالیف و تصحیح آن از سوی معلم‌ ها را فراهم کرده ‌اند. فقط کافی ست معلم و دانش آموز به اینترنت و گوشی هوشمند یا لبتاپ دسترسی داشته باشند و اصول آموزش مجازی را بدانند تا بتوانند از این امکان به بهترین شکل بهره ببرند.

گفتنی است که در بحران پیش آمده، کلاس‌ های آنلاین و آموزش مجازی، دیگر انتخاب نیستند، بلکه به اجبار تبدیل شده اند و دانش آموزان باید از آن‌ بهره بگیرند تا از درس‌ هایشان عقب نمانند. در این مطلب، به تفصیل به آموزش مجازی خواهیم پرداخت. با دانیون همراه باشید.

ویژگی‌ های آموزش مجازی خوب و استاندارد

همان طور که گفتیم، تا پیش از این، آموزش مجازی یک انتخاب بود و اشخاص به انتخاب و اختیار خودشان از آن بهره می بردند؛ اما با شیوع ویروس کرونا و تعطیلی مدارس، برگزاری کلاس‌ های آنلاین، اجباری شده است و دانش آموزان و معلم‌ ها باید با اصول آن آشنا باشند تا بتوانند این مرحله را به بهترین شکل پشت سر بگذارند. خیلی طبیعی است که بسیاری از معلم‌ ها و دانش آموزان، با آموزش مجازی آشنایی نداشته باشند و ویژگی‌ های آموزش مجازی خوب و استاندارد را ندانند. در ادامه، چند نکتۀ مفید و کاربردی برای برگزاری کلاس‌ های مجازی بهتر خواهیم گفت.

 1. ضبط کردن توضیحات

برخی دانش آموزان به اینترنت پر سرعت دسترسی ندارند و نمی ‌توانند در کلاس‌ های آنلاین شرکت کنند؛ از این رو، بهتر است معلمان، توضیحات‌ خود را ضبط، و برای دانش آموزان ارسال کنند تا آن‌ ها بتوانند در زمان مناسب از آن‌ ها استفاده کنند. بهتر است معلم‌ ها ویدیو تهیه کنند تا دانش آموزان بتوانند چهرۀ معلم را نیز هنگام توضیح ببینند.

ویدیوهای آموزشی نباید خیلی طولانی باشند، چرا که رفته رفته، دقتِ دانش آموز کاهش پیدا می ‌کند و نمی ‌تواند به صحبت‌ های طولانی گوش دهد. بهتر است به جای یک ویدیوی بلند، دو تا سه ویدیوی کوتاه، تهیه کنند؛ در واقع، بهتر است مدت زمانِ ویدیوها، بیشتر از 30 تا 45  دقیقه نباشد.

 1. تدریس مباحث و منابع مشخص

در آموزش مجازی، بهتر است یک مبحثِ مشخص تدریس شود و در مورد اهمیتِ مباحث نیز با دانش آموزان صحبت شود. دانش آموزان باید بدانند هر مبحث یا منبع، چه میزان اهمیت دارد.

 1. انجام فعالیت‌ های تعاملی

بیشتر دانش آموزان، کلاس‌ های واقعی و غیر مجازی را به این دلیل ترجیح می ‌دهند که می ‌توانند در آنجا، با همکلاسی‌ ها و معلم‌ های خود، تعامل داشته باشند. امکان این تعامل باید در آموزش مجازی نیز برقرار شود؛ به عنوان مثال، برگزاری امتحان می ‌تواند یک تعامل باشد، یا اینکه کلاس‌ های مجازی در فضایی برگزار شوند که امکان بحث و تبادل نظر میان معلمان و دانش آموزان نیز وجود داشته باشد. راه دیگر تعامل این است که معلم‌ ها از دانش آموزان بخواهند که از هر جلسه، یک گزارش کتبی کوتاه ارائه دهند؛ این گزارش کوتاه باعث می ‌شود دانش آموز در کلاس مشارکت داشته باشد و مطالب را بهتر بیاموزد.

 1. نظرخواهی

در ساعات غیر از کلاس، دانش آموزان را در فضای مجازی گرد هم جمع کنید و نظر آن‌ ها را در مورد کلاس بشنوید. این کار باعث می ‌شود دانش آموزان احساس کنند نظرشان اهمیت دارد. این دورهمی با استفاده از اپلیکیشن‌ ها یا نرم افزارهای مختلف امکان‌ پذیر است.

 1. ابراز احساسات

یکی از مهم‌ ترین استراتژی‌ های آموزش این است که در فضای آموزش مجازی، دانش آموزان و معلم‌ ها نباید احساسات خود را پنهان کنند؛ به عنوان مثال، آن‌ ها می ‌توانند به راحتی در مورد اولین تجربه ‌شان از شرکت در کلاس‌ های مجازی صحبت کنند.

خصوصیات نرم افزار و اپلیکیشن‌ مناسب برای آموزش مجازی

در حال حاضر، اپلیکیشن‌ های متعددی برای آموزش مجازی وجود دارد که هر کدام، امکانات منحصر به خود را دارند. از برگزاری کلاس آنلاین و رفع اشکال گرفته تا ارائۀ فلش کارت و کتابِ تست. حتی داوطلبان کنکور نیز می ‌توانند از این اپلیکیشن‌ ها برای رفع اشکال، مطالعه و محک زدنِ خودشان استفاده کنند؛ اما به خاطر داشته باشید که اپلیکیشن آموزشی باید دارای استانداردهایی باشد که بتواند تمام نیازهای دانش آموزان را مرتفع کند؛ برای مثال:

 • دارای قابلیت آموزش و رفع اشکال آنلاین ، و در کوتاه ترین زمان ممکن باشد؛
 • امکان برگزاری کلاس های زنده و آنلاین در شرایط اضطراری وجود داشته باشد؛
 • شرایط آزمون تشریحی و تستی را فراهم ‌آورد و کارنامۀ آزمون را در اختیار دانش آموزان قرار دهد؛
 • امکان بحث و تبادل نظر در کلاس‌ ها وجود داشته باشد؛
 • دانش آموزان بتوانند تکالیف خود را انجام، و به صورت آنلاین به معلم تحویل ‌دهند و معلم نیز آن‌ ها را تصحیح ، و نظراتش را اعلام ‌کند.
 • کلاس‌ ها ضبط و آرشیو ‌شوند و در دسترس دانش آموزان قرار ‌گیرند.

سخن آخر

همان طور که مشاهده کردید ، با وجودِ اپلیکیشن‌ ها و نرم ‌افزارهای آموزشی، و با آگاهی از اصول آموزش مجازی، این سبک از آموزش مدرن نیز می ‌تواند به خوبی و کارآمدی آموزش سنتی و حضوری باشد!  به عبارتی، در این روزها و حتی روزهای عادی، یک اپلیکیشن آموزشی استاندارد می تواند یک مدرسۀ بی نقص برای دانش آموزان باشد.  و مانند یک کلاس حضوری برای آن ها مفید واقع شود؛ و حتی بیشتر، چراکه در تمام ساعات شبانه روز در اختیار دانش آموزان است!

3 پاسخ به "آموزش مجازی"

 1. رضا اکبری هستم هشتم متوسطه برای ریاضی هشتم

 2. سلام رضای عزیز
  در چه زمینه ای مایل هستی به ما کمک کنی؟

ارسال یک پیام

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


تمامی حقوق این وب سایت برای دانیون محفوظ می باشد.
×

دانیونی عزیز!

 

سوالی از دانیون داری؟

 

روی دکمه زیر کلیک کن تا در واتزاپ سوالت رو از ما بپرسی
و یا به ایمیل info@dunion.ir ایمیل بزن

× از پشتیانی دانیون سوالی داری؟